Lekári vlani zaznamenali vyše 200 prípadov tuberkulózy, najviac ich je na východe Slovenska (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VYŠNÉ HÁGY: Národný ústav o tuberkulóze
Námestník Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch a prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS Ivan Solovič počas vyjadrenia pre médiá k minuloročnej bilancii prípadov tuberkulózy. Vyšné Hágy, 21. marec 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku bolo vlani zaznamenaných 221 prípadov tuberkulózy, čo je takmer o 80 viac ako v roku 2022. Najrizikovejšou skupinou je aj naďalej rómske etnikum, ktoré tvorí viac ako 59 percent prípadov. Najviac prípadov výskytu tohto ochorenia bolo v Prešovskom kraji a Košickom kraji.

Informovali o tom vo štvrtok počas tlačovej konferencie v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch, ktorá sa konala pri príležitosti Svetového dňa boja proti tuberkulóze. Ten každoročne pripadá na 24. marec.

Chorobnosť na tuberkulózu stúpla

Podľa námestníka NÚTPCHaHCH a prezidenta Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS Ivana Soloviča existujú v súčasnosti veľké regionálne rozdiely v rámci výskytu tuberkulózy medzi západným a východným Slovenskom.

Kým na západe je toto infekčné ochorenie spojené skôr s ľuďmi bez domova, na východe s rómskou populáciou. Do minuloročnej evidencie bolo zaznamenaných aj deväť cudzincov, z toho šesť Ukrajincov. Spomedzi celkovo evidovaných prípadov za minulý rok sa detí týkalo 81, z toho väčšinu z rómskych.

Roky pokroku boja s tuberkulózou zvrátila pandémia ochorenia COVID-19. Úmrtia a chorobnosť na tuberkulózu v rokoch 2021 a 2022 sa totiž zvýšili. Rovnako menej ľudí bolo diagnostikovaných a liečených, na diagnostiku a liečbu bolo podľa ústavu aj menej zdrojov.

Viac nakazených v rómskej komunite

Vlani bojovala s tuberkulózou napríklad obec Hranovnica v okrese Poprad, kde žije početná rómska komunita. Počas trojdňovej akcie tam v auguste vyšetrili 334 dospelých, z toho bolo päť pozitívnych, a 213 detí, kde zaznamenali 21 pozitívnych vzoriek.

Išlo prevažne o marginalizovaných, podľa Soloviča však vyšetrovali napríklad aj návštevníkov tamojšej osady, ako napríklad poštárku či terénnych sociálnych pracovníkov. Vďaka tejto akcii sa podľa neho problém v obci podarilo podchytiť a v tomto roku tam zatiaľ nový prípad nezaznamenali. Aj samotná starostka obce Hranovnica Angelika Farkašová zhodnotila minuloročné vyšetrenia ako veľmi úspešné.

U nás to bola nevyhnutnosť, tento problém tam bol roky, nikto však k jeho riešeniu nepristupoval. Nemôžeme sa tváriť, že je všetko za nami, musíme byť ostražití,“ poznamenala.

Prvé správy o tuberkulóze pochádzajú z čias, keď ľudia začali vytvárať väčšie sociálne celky.Nálezy kostier z mladšej doby kamennej potvrdzujú existenciu kostnej formy tuberkulózy. Už stredoveký perzský filozof Avicenna konštatoval, že choroba je prenosná a na jej rozvoj vplýva externé prostredie.

Tuberkulóza je liečiteľné ochorenie, no ak pacienti prídu neskoro s ťažkými postihnutiami pľúc alebo iných orgánov, môžu aj zomrieť. Choroba patrí, podobne ako chrípka, medzi kvapôčkové nákazy. Je liečiteľná, aj keď narastá počet takzvaných multirezistentných foriem, ktoré sú veľmi problematické.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angelika FarkašováIvan Solovič
Firmy a inštitúcie Národný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné HágySlovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť