Lengvarského ministerstvo chce odstrániť chyby, ktoré spôsobujú problémy pri vydávaní licencií sestrám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LENGVARSKÝ: Rozhovor pre agentúru SITA
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 15. december 2022. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Ministerstvo zdravotníctva SR chce odstrániť chyby, ktoré spôsobujú problémy pri vydávaní licencií sestrám na výkon činnosti odborného zástupcu a na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, pri riadení a organizácii ošetrovateľskej praxe. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu na novelizáciu nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, ktorú rezort predložil do pripomienkového konania.

Zmena nariadenia vlády má byť reakciou aj na žalobu Európskej komisie, ktorá Slovensko žaluje pre nesprávnu transpozíciu smernice o uznávaní odborných kvalifikácií. Ide o nesprávne prebratie článku o odbornej spôsobilosti na výkon pracovných činnosti pôrodných asistentiek.

V platnom nariadení vlády sú podľa rezortu zdravotníctva nesprávne uvedené vnútorné odkazy, nesprávne začlenené špecializačné odbory „intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii“ a „intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii“ k špecializačným odborom s minimálnou dĺžkou trvania 1,5 roka, pričom tieto špecializačné odbory majú byť zaradené k špecializačným odborom s minimálnou dĺžkou trvania jeden rok.

Problémom je aj príslušný článok eurosmernice o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorý síce je súčasťou nášho právneho poriadku, avšak Európska komisia Slovensku vytýka, že nie je transponovaný úplne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR