Lengvarského ministerstvo sa spolu so ŠÚKL zaoberajú globálnym výpadkom liečiv, problém s distribúciou riešia aj iné európske krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: www.facebook.com

Ministerstvo zdravotníctva SR v súčinnosti so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa aktuálnymi globálnymi výpadkami liečiv na svetovom trhu zaoberá už niekoľko mesiacov. Problémy s distribúciou liekov riešia aj ďalšie európske krajiny.

V reakcii na kritiku predstaviteľov strany Hlas-SD k nedostatku liekov na Slovensku to pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Život zachraňujúce lieky

„Za súčasný stav môže výnimočná kombinácia viacerých faktorov – kombinácia postCOVID sveta, vojny na Ukrajine a otvorenia spoločnosti po pandémii,” objasnila Lániková. Podľa nej je bežnou praxou, že lieky pravidelne v rámci distribúcie chýbajú.

Život zachraňujúce lieky sú podľa nej pre slovenských pacientov naďalej dostupné a u nich žiadnu nedostupnosť ministerstvo neeviduje. V súčasnosti je zároveň dopyt po liekoch vyšší, avšak nielen pre chrípkovú sezónu, ale najmä z dôvodu oslabenej imunity populácie po období pandémie ochorenia COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situácia s liekmi nie je kritická. „Stále platí, že ak nie je dostupný niektorý liek od konkrétneho výrobcu, sú k dispozícii rovnako kvalitné náhrady s rovnakými účinnými látkami,” tvrdí hovorkyňa.

Predstavitelia strany Hlas-SD hovorili aj o kategorizovaných liekoch s doplatkom, ktoré si pacienti musia v prípade nedostupnosti nahrádzať inými liekmi, kde je už ale doplatok vyšší. Mechanizmus je však podľa Lánikovej nastavený tak, že ak je liek vyradený kvôli nedostupnosti, v zozname ho nahradí iný, ktorý je následne v plnej výške bez doplatku pacienta preplácaný.

Dôvod výpadku

Rezort tvrdí, že je v neustálom kontakte aj s ostatnými krajinami v európskom priestore, ktoré rovnako hlásia výpadky liekov. „Tvrdenie o tom, že Česi, Rakúšania alebo Maďari tieto problémy nemajú, sú prinajmenšom zavádzajúce. Ministerstvo zdravotníctva, ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv nikdy netvrdili, že by za nedostatok liekov mohla len chrípková sezóna,“ uviedla Lániková.

Za aktuálny výpadok niektorých liekov podľa nej môžu okrem iného výrobné dôvody, logistické dôvody, reexport, či mimoriadne situácie ako napríklad pandémia COVID-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine.

Ministerstvo v spolupráci so ŠÚKL pracuje na riešeniach, ako sa dá situácia vyriešiť. Podľa hovorkyne existujú viaceré možnosti, ktorých cieľom je zabezpečiť dostupnosť liekov pre pacientov, napríklad generická substitúcia, teda zámena predpísaného lieku za iný liek s rovnakou účinnou látkou alebo dovoz cudzojazyčných balení liekov.

„Odborníci predpokladajú zlepšenie situácie s dostupnosťou liekov v marci, a to jednak z dôvodu skončenia sezóny respiračných ochorení, ako aj z dôvodu, že samotní výrobcovia liekov zavádzajú také opatrenia, aby sa podobná situácia nezopakovala,“ uzavrela hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Možné riešenia

Rezort zdravotníctva by mal rokovať s dodávateľmi liekov o tom, aby nedostatkové lieky na Slovensko doviezli aj v inom, zahraničnom balení. Na tlačovej besede to v reakcii na nedostatok liekov na Slovensku uviedol podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Takéto riešenie podľa neho slovenská legislatíva umožňuje.

„Stačí k tomu dať leták, alebo lieky prebaliť, náš Štátny ústav na kontrolu liečiv to môže povoliť a liek tu môžeme mať,“ povedal. Upozornil na to, že ministerstvo zdravotníctva nastavilo pre firmy nezrealizovateľné podmienky.

„Treba s nimi preto rokovať osobne, prioritou má byť, aby sa náš pacient mal čím liečiť,“ tvrdí Raši. Tretím riešením nedostatku liekov na Slovensku je podľa Rašiho osloviť distribútorov a povoliť mimoriadny dovoz liekov, ktoré na Slovensku nie sú registrované, ale majú rovnakú účinnú látku ako liek, ktorý na našom trhu chýba. „Jedna z najdôležitejších vecí je však zamedziť reexportu liekov,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra LánikováRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv