Na Slovensku stúpla zaočkovanosť proti HPV vírusu, ministerstvo chce bezplatnú vakcínu aj pre staršie deti (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku sa postupne zvyšuje zaočkovanosť dievčat a chlapcov voči HPV vírusu. Prispelo k tomu to, že zdravotné poisťovne na Slovensku od mája minulého roka v plnej miere uhrádzajú 9-valentnú vakcínu voči HPV vírusu.

Na piatkovom brífingu to uviedol štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Róbert Babeľa. Aj tento krok podľa neho prispel k tomu, že Slovensko dosiahlo viac ako 50-percentný nárast v zaočkovanosti danej skupine detí.

Rokovali so zdravotnými poisťovňami

Ministerstvo zdravotníctva podľa neho v minulom týždni rokovalo so zdravotnými poisťovňami o tom, aby poisťovne hradili v plnej miere vakcínu proti HPV aj pre 13-ročné a 14-ročné deti.

„Pevne verím, že sa nám toto úsilie podarí a spolu s poisťovňami budeme vedieť v druhej polovici tohto roka oznámiť dobrú správu aj pred rodičov 13-ročných a 14-ročných detí,“ povedal.

Ako upozornila Petra Ištokovičová z Inštitútu zdravotných analýz, v roku 2021 bola na zaočkovanosť dievčat vo veku 12 rokov Slovensku 2,6-krát nižšia ako ich rovesníčok v Českej republike a o 3,1-krát nižšia ako dievčat v Maďarsku.

Zaočkovanosť bude ešte vyššia

Zaočkovanosť proti HPV vírusu sa však u nás zlepšuje. U dievčat narodených v roku 2006 je zaočkovanosť na úrovni 12 percent, u dievčat narodených v roku 2007 je to 22 percent a u dievčat narodených v roku 2009 už 30 percent.

„Tieto dáta však ešte nemáme kompletné, vyhodnocovali sme to len za prvé tri kvartály minulého roka,“ povedala. Očakáva, že posledný kvartál minulého roka prispel k tomu, že zaočkovanosť bude ešte vyššia.

V máji minulého roka, odkedy začali zdravotné poisťovne plne uhrádzať 9-valentnú vakcínu voči HPV vírusu, poisťovne preplatili 5,8 tisíca vakcín. Bolo to takmer o štvrtinu vakcín viac, ako za január až apríl vlaňajška.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poisťovne uhradilo o 53 percent vakcín viac

Za január až september minulého roka poisťovne zo zdravotného poistenia uhradili o 53 percent vakcín viac ako za január až september 2021. Zaočkovanosť detí narodených v roku 2009 aspoň prvou dávkou sa medzi májom minulého roka a aprílom vlaňajška zdvojnásobila.

U dievčat išlo o skok z 9,2-percentnej zaočkovanosti na 18,5-percentnú a u chlapcov z 2,7-percentnej zaočkovanosti na 6-percentnú. V septembri vlaňajška dosiahla zaočkovanosť dievčat 30,1 percenta a chlapcov 10,8 percenta. „Určite to do konca roka ešte vzrástlo,“ dodala Ištokovičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra IštokovičováRóbert Babeľa
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)MZ Ministerstvo zdravotníctva SR