- aktualizované 11. októbra 2022, 14:04
Návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo, ktorý predstavilo Ministerstvo financií SR, je pre rezort zdravotníctva aj pre profesné a pacientske organizácie neakceptovateľný. Na tlačovej besede po okrúhlom stole o problémoch v zdravotníctve to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Poddimenzovaný rozpočet
Dúfa, že prvotný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo sa upraví, aby mali pacienti zabezpečenú zdravotnú starostlivosť na adekvátnej úrovni.
Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo kritizuje aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomáš Malatinský. Avizuje, že návrh rozpočtu pre rezort bude AZZZ pripomienkovať na stredajšom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady.
Nárast cien energií
„Všetky príspevky počas diskusie boli k návrhu rozpočtu veľmi kritické,“ povedal. Podľa neho by navrhovaný rozpočet reálne nepriniesol žiadne zvýšenie financií pre zdravotníctvo.
KDH má výhrady k Matovičovmu návrhu budúcoročného rozpočtu, ohrozuje základnú zdravotnú starostlivosť
Poukázal na nejasne prisľúbené peniaze na zvýšené ceny energií pre verejný sektor. „Verím, že sa vláde a ministerstvu financií podarí urobiť korekcie, aby zdravotníctvo fungovalo,“ dodal.
Najhorší návrh za 20 rokov
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko okomentoval návrh rozpočtu ako najhorší za posledných 20 rokov.
„V rozpočte chýba minimálne 450 miliónov eur na to, aby bol systém stabilný. Ak by bol návrh rozpočtu takto schválený pre zdravotníctvo, môžeme povedať takmer s istotou, že apokalypsa slovenského zdravotníctva sa začne 1. decembra 2022 odchodom lekárov,“ povedal.
Poskytovatelia podľa neho nebudú schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. Dodal, že zároveň začali rokovať o prípadných protestoch, pokiaľ tento návrh parlament schváli.
Ambulantnému sektoru hrozí kolaps
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth sa obáva, že sa zdravotná starostlivosť stane od 1. januára budúceho roka luxusom, ktorý si nebudú môcť dovoliť všetci občania.
„V tejto situácii nie je možné, aby akýkoľvek poskytovateľ na Slovensku dokázal sanovať energetické straty, ktoré mu hrozia,“ tvrdí.
Rast platov lekárov či zdravotných sestier nezachráni naše biedne zdravotníctvo, odborári opäť vyzvali na systémové riešenia
Preddavky na energie, ktoré momentálne poskytovatelia dostávajú, sa podľa neho navýšili od 100 až 150 percent. Mnohí poskytovatelia sa tak podľa neho nebudú vystavovať riziku exekúcií a radšej ukončia svoje podnikanie v tomto rezorte. „Ambulantný sektor skolabuje,“ dodal.