Plénum Národnej rady SR bude na májovej schôdzi rokovať o novele zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne poslancov strany Sloboda a Solidarita – Jany Bittó Cigánikovej, Jarmily Halgašovej a Branislava Gröhlinga.
Liberáli navrhujú do zákona doplniť nový paragraf, podľa ktorého sa umelé ukončenie tehotenstva vykonáva podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne.
Nový paragraf v zákone
„Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj budúcim tehotenstvám týchto žien. Interrupcia je podľa práva SR legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike,“ uviedli poslanci v návrhu.
Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny v poskytovaní interrupcií v Európe, WHO odporúča konečne odstrániť prekážky
Okrem Slovenska v súčasnosti medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta.
Šetrnejšia medikamentózna forma
„Na základe súčasných poznatkov lekárskej vedy odporúčajú relevantné odborné kapacity na Slovensku vykonávanie interrupcie medikamentóznou formou, ak o ňu žena požiada a jej zdravotný stav či iné okolnosti tomu nebránia,“ tvrdia poslanci SaS. Riziká medikamentóznej formy interrupcie sú podľa nich v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie.
Po zrušení ústavného práva na interrupciu začali zatvárať interrupčné kliniky
Dodali, že príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek.
„Medikamentózna forma interrupcie znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy,“ uviedli predkladatelia.