Po zrušení ústavného práva na interrupciu začali zatvárať interrupčné kliniky

Dr. Rebecca Taub updates files between performing abortions at the Trust Women clinic in Wichita, Kan., Friday, June 24, 2022. "Performing abortions today of all days definitely carries more meaning to it," Taub said. "You feel the importance of this work. It is really a sad day in the clinic." ()

Po zvrátení ústavnej ochrany interrupcií Najvyšším súdom USA sa v niektorých amerických štátoch začali zatvárať interrupčné kliniky. Služby po rozhodnutí neposkytovali zariadenia napríklad v Arkansase či Louisiane, kde po zrušení takmer 50-ročného precedensu, začal okamžite platiť zákaz umelého prerušenia tehotenstva.

Zákony umožňujúce okamžitý zákaz majú napríklad aj v Kentucky, Južnej Dakote, Missouri, Oklahome a Alabame.

V Mississippi a Severnej Dakote musí zákaz ešte schváliť generálny prokurátor, v Utahu legislatívna rada, vo Wyomingu začne platiť 29. júna a v Idahu, Tennessee a Texase začne platiť o 30 dní. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Historické rozhodnutie súdu

Konzervatívna väčšina sudcov Najvyššieho súdu v piatok zvrátila historické rozhodnutie súdu v prípade Roe v. Wade z roku 1973, ktoré dávalo celonárodné zákonné právo na interrupciu.

Očakáva sa, že toto rozhodnutie povedie k zákazu alebo obmedzeniu umelého prerušenia tehotenstva v zhruba polovici amerických štátov. Prezident Joe Biden rozhodnutie nazval „tragickou chybou“.

Protesty naprieč krajinou

Piatkové rozhodnutie s radosťou privítali odporcovia interrupcií, no stretlo sa aj s protestmi naprieč krajinou. Vo Phoenixe v Arizone polícia použila na demonštrantov slzný plyn po tom, čo búchali na dvere a okná štátneho kapitolu. V Los Angeles demonštranti na krátko zablokovali diaľnicu.

Ďalšie protesty sú očakávané aj počas víkendu.

Podľa výskumu organizácie Planned Parenthood rozhodnutie súdu spôsobí, že zhruba 36 miliónov žien v reproduktívnom veku stratí prístup k interrupciám v ich štátoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden