Liečba závislosti od alkoholu stojí poisťovňu nemalé finančné prostriedky, v minulom roku takmer 20 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žena, alkohol, víno
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Závislosť od alkoholu je najrozšírenejšia forma závislosti nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Priemerný Slovák vypije 12 litrov alkoholu ročne. Rizikovo u nás pije viac ako 400-tisíc ľudí.

Priemerné náklady

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v minulom roku vynaložila na úhradu nákladov spojených s liečbou tohto druhu závislosti takmer 20 miliónov eur. Priemerné náklady na jedného liečeného poistenca pritom medziročne stúpli.

Kým v roku 2021 zaplatila VšZP za jedného pacienta v priemere 847 eur, minulý rok to bolo 933 eur. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

Už štyri týždne bez alkoholu dokážu podľa hovorkyne VšZP odhaliť, či sa u človeka začala rozvíjať závislosť. Poukazuje na to aj celoslovenská kampaň Suchý február, ktorá vyzýva ľudí vzdať sa na mesiac všetkého alkoholu.

Počas minulého roka sa pritom zo závislosti od alkoholu liečilo 21,2 tisíca poistencov VšZP. S problémom častejšie bojujú muži, išlo takmer o 16-tisíc poistencov a bez ohľadu na pohlavie, najviac liečených poistencov je vo veku od 40 do 60 rokov.

„Najväčší počet klientov, ktorí vyhľadali odbornú pomoc, evidujeme v Prešovskom a Žilinskom kraji,“ spresňuje Peterová.

Úspešná liečba

Základom úspešnej liečby je odhalenie skutočného dôvodu pitia.

„Závislosti, depresie, sebapoškodzovanie, samovraždy majú korene v ranom detstve. Rodina, spôsob výchovy, prostredie, v ktorom vyrastáme, nás ovplyvňujú aj v tomto smere. Aj „nadstarostlivosť“ rodičov môže dieťa negatívne poznačiť na celý život,“ upozorňuje odborník na závislosti a riaditeľ odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore Vladimír Stanislav.

Medzi Slovákmi dominuje pitie liehovín, tvrdého alkoholu, teda vysoko koncentrovaného v relatívne malom množstve tekutiny.

„Cieľom kampane je prispieť k tomu, aby verejnosť vzala na vedomie riziká, ktoré vyplývajú z užívania alkoholu v akomkoľvek množstve. Iba necelých 20 % našej populácie neužíva alkohol vôbec,“ tvrdí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Košiciach a predseda sekcie medicíny závislostí Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Boris Bodnár.

Väčšina populácie teda patrí podľa neho medzi konzumentov. Konzum alkoholu však podľa Bodnára nie je samozrejmosť, ktorú by nebolo možné zmeniť a ktorú musíme akceptovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva PeterováVladimír Stanislav
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa