Na Slovensku chýbajú ochranné rúška, liekov je však zatiaľ dostatok. Pre agentúru SITA to potvrdila Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL).
„Zo strany jednotlivých členov ADL evidujeme v súčasnosti nedostupnosť ochranných pomôcok, t.j. rúšok bežných, aj s vyšším ochranným filtrom. Čo sa týka liekov, výživových doplnkov atď., momentálne neevidujeme problém s ich dostupnosťou. Nie je vylúčené, že sa situácia s globálnym vývojom bude meniť, v súčasnosti však z tohto pohľadu nie sú slovenskí pacienti ohrození,“ uviedla asociácia.
ADL združuje celý liekový reťazec od výrobcov liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok, cez distribúciu liekov až po majiteľov lekární. Podľa jej vyjadrení pritom zo strany Ministerstva zdravotníctva SR aktuálne neevidujú požiadavku na otvorenie rokovaní na tému dostupnosti zdravotníckych pomôcok a liekov. „Jednotliví členovia rokujú s výrobcami denne a na individuálnej báze,“ objasnila asociácia.
Lekárňam zúfalo chýbajú rúška a dezinfekcie
Slovenská lekárnická komora (SLeK) v stredu informovala, že situácia vo verejných lekárňach môže byť čoskoro kritická. Podľa nich len niečo vyše jedného percenta z verejných lekární má k dispozícii dostatočný počet ochranných pomôcok, ako rúšok alebo respirátorov.
Takmer 90 % nedisponuje dezinfekčnými prostriedkami na výdaj pacientom. Takmer tretina lekární z prieskumu nemá dostupné dezinfekčné prostriedky ani na dezinfekciu svojich priestorov, ako zdravotníckeho zariadenia. Tretina lekární má zásobu dezinfekčných prostriedkov na tento účel len asi na týždeň a tretina na mesiac.
Ako ďalší kritický bod komora vníma aj informácie, že v distribučných spoločnostiach začínajú byť prechodne nedostupné lieky na liečbu horúčky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ako aj farmaceutické suroviny používané pri individuálnej príprave liekov. Verejné lekárne sú pritom podľa komory vystavené zvýšenému tlaku pacientov, sú miestom primárneho kontaktu a najčastejšie navštevovaným zdravotníckym zariadením.