Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb zaviedol tvrdé opatrenia, počet chorých stúpol na 21 (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, respirátor
Respirátor typu FFP3, ochraňujúci dýchacie orgány pred časticami, pevnými a kvapalnými aerosólmi, hmlou a dymom, vírusmi, baktériami a spórami. Foto: SITA/Branislav Bibel

Počet nových prípadov na ochorenie COVID-19 na Slovensku stúpol. Celkovo evidujeme už 21 nakazených.

Maďarsko a Česko vyhlásili pre šírenie nového koronavírusu stav núdze. Na Slovensku premiér Peter Pellegrini vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Nové krízové opatrenia:

 • Zatvorenie troch medzinárodných letísk.
 • Zastaví sa aj medzinárodná preprava s vylúčením zásobovania.
 • Zatvorené majú byť aj všetky zariadenia od spoločenských a kultúrnych stredísk.
 • Zatvorené bary, lyžiarske strediská a aj aquaparky.
 • Zatvoria sa školy aj školské zariadenia.
 • Obmedzenia sa budú týkať aj hraničných priechodov, na ktorých budú neustále prebiehať kontroly. Prechod hraníc bude možný len cez hlavné priechody.
 • Povinná karanténa pre každého, kto príde z rizikovej oblasti.
 • Krízové opatrenie ovplyvnia aj víkendovú prevádzku obchodných centier, Slováci nakúpia len potraviny, lieky a drogériu.
 • Vlaky budú premávať tak, ako počas víkendového režimu.

Vo štvrtok zasadol krízový štáb a rozhodol, že sa brány všetkých škôl na Slovensku zavrú pre najbližších 14 dní a prijaté boli aj ďalšie tvrdšie opatrenia.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku prijali aj katolícka a evanjelická cirkev a stopli vykonávanie bohoslužieb pre najbližších 14 dní. Výnimkou bol prípad pravoslávnych veriacich, ktorí dostali od svojich duchovných odporúčanie, že naďalej môžu piť z jedného kalicha a chodiť na omše. Premiér ich rozhodnutie kritizoval a označil za sebecké. Cirkev napokon ustúpila a bohoslužby zrušila.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234.

Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Viac k téme Koronavírus

Koronavírus na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:45 Ďakujeme vám za sledovanie nášho online spravodajstva. Čerstvé informácie o koronavíruse a epidemiologickej situácii na Slovensku vám opäť prinesieme zajtra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:55 Celkový počet ochorení v stredu večer vo svete dosiahol 127 863, z nich 68 310 sa úplne vyliečilo, 4 718 ľudí zomrelo.

21:50 Česko už hlási 116 ochorení, informuje Česká televize.

21:09 Spoločnosť WizzAir zrušila lety z Bratislavy, ostatné lety sú zatiaľ napriek zatvoreniu letiska naďalej plánované, informuje Letisko M. R. Štefánika. Spoločnosť Ryanair na svojej stránke stále predáva letenky, s výnimkou Talianska.

Ryanair_predaj.jpg
Spoločnosť Ryanair v najbližších dňoch neponúka lety do Talianska, do Londýna však áno. Zdroj: Ryanair.com

21:00 Hovorca čínskej vlády Li-ťian Čao si myslí, že koronavírus sa v čínskom meste Wu-chan nezjavil len tak náhodou, ale priviezla ho tam americká armáda, ktorá tým chcela ublížiť čínskemu národu.

20:57 Ministerka vnútra Denisa Saková očakáva, že so zavretím lyžiarskych stredísk v Taliansku sa vrátia tisíce Slovákov, dovolenkujúcich aj pracovníkov. Ako uviedla v relácii TV Markíza, budú týchto ľudí kontrolovať, či dodržiavajú karanténu.

20:41 Kanadský premiér Justin Trudeau je v domácej izolácii po tom, čo sa u jeho manželky objavili príznaky podobné chrípke. Sophie Grégoire Trudeau sa vrátila z angažmánu vo Veľkej Británii a začala vykazovať´mierne symptómy podobné chrípke. Následne absolvovala testy na ochorenie COVID-19 a teraz čaká na výsledky.

Koronavírus, rúška
Rúška sa začínajú objavovať aj na Slovákoch, i keď pred obchodnými centrami. Foto: SITA/Branislav Bibel

20:38 Šéf komunikačného odboru brazílskeho prezidenta Jaira Boslonara sa nakazil novým koronavírusom. Fábio Wajngarten sa stretol aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

20:30 Štyri pracovníčky materskej školy na Palkovičovej ulici v Ružinove majú pozitívny test na koronavírus, informoval starosta mestskej časti Martin Chren. Piatou infikovanou je riaditeľka, ktorá sa však pohybovala aj v priestoroch škôlky na Prešovskej a na miestnom úrade. Všetkým, ktorí sa v týchto priestoroch minulý týždeň vyskytli, starosta odporúča domácu izoláciu a sledovanie svojho zdravotného stavu.

20:16 Stredoslovenská energetika pre šírenie nového koronavírusu a ochorenia Covid-19 zatvára pre verejnosť svoje zákaznícke centrá v Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Lučenci, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Zvolene, Považskej Bystrici a Liptovskom Mikuláši.

20:10 Tiesňová linka 155 zažíva v týchto dňoch obrovský nápor, až trojnásobný nárast volaní v porovnaní s bežnou prevádzkou. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby pripomína verejnosti, že operátori 155 v prvom rade zachraňujú zdravie a životy. Na všeobecné rady sú určené vyhradené infolinky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:04 Mestský úrad v Kežmarku bude v piatok 13. marca zatvorený.

19:52 Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR zavádza na základe opatrení Ústredného krízového štábu SR od piatka 13. marca od 7.00 hod. sprísnené opatrenia. Tie sa týkajú najmä medzinárodnej osobnej železničnej, autobusovej, leteckej a vodnej dopravy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:34 Počet obetí nového koronavírusu v Taliansku vo štvrtok stúpol na 1 016. Za posledných 24 hodín tak počet obetí v tejto krajine stúpol o 189. Počet ľudí, u ktorých bola potvrdená nákaza, vzrástol v Taliansku od stredy večera do štvrtka večera z 12 462 na 15 113. Z nich 1 258 pacientov sa už vyliečilo.

19:10 Klinika infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) má štyri nové život zachraňujúce prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu. Prístroje budú aj s ostatnými, ktoré už nemocnica má, slúžiť predovšetkým pacientom, u ktorých sa potvrdila prítomnosť koronavírusu a v prípade zhoršenia ich zdravotného stavu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:51 Od popoludnia pribudlo ešte päť pozitívnych vzoriek ľudí s ochorením Covid-19 (koronavírus). Ide o tri ženy a dvoch mužov.

 • Dve ženy, jedna z Bratislavy, druhá z Hviezdoslavova a muž z Vysokej pri Morave sú v domácej izolácii. Všetci traja nakazení boli v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom.
 • Ďalší muž z Humenného je hospitalizovaný na Klinike Infektológie a geografickej medicíny UNB Kramáre, má cestovateľskú anamnézu Maldivy.
 • Žena z Veľkých Uhercov je hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Pôvod jej nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania.

18:50 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) od piatka 13. marca zastavia medzinárodnú osobnú dopravu.

18:40 Podľa Ministerstva zdravotníctva SR sa zvýšil počet infikovaných na Slovensku na 21. Počas dnešného dňa 11 pozitívnych prípadov. Otestovaných bolo 832 vzoriek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:18 Mesto Prešov zatvorí od 13. marca ambulantnú a týždennú formu sociálnej služby vo svojich zariadeniach sociálnych služieb.

17:55 Počet infikovaných v Česku stúpol na 104 osôb, z ktorých 50 sa nachádza v Prahe, informuje ČT24.

17:43 Stránkové pracoviská oddelení cudzineckej polície Policajného zboru (PZ) budú od piatka fungovať len v obmedzenom režime. Opatrenie platí nasledovných 14 dní.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Oznam o obmedzení cestujúcich pri nástupe a výstupe prednými dverami autobusov a trolejbusov slúžiaci na ochranu pred šírením ochorenia COVID-19. Foto: SITA/Branislav Bibel

17:41 Írsko hlási jednu obeť a 43 potvrdených prípadov nákazy. V krajine zostanú od piatku rána najmenej do 29. marca zatvorené všetky školy a viaceré kultúrne a verejné inštitúcie, zakázané budú aj akékoľvek akcie s očakávanou účasťou nad sto ľudí v interiéri a nad 500 ľudí vonku.

17:39 Veľká Británia má na rozdiel od iných krajín zasiahnutých epidémiou nového koronavírusu stále voľný režim s minimom obmedzení.

17:33 Mesto Nitra od piatku zatvára mestský úrad, ruší nahlásené svadby a obmedzuje pohreby. Informoval o tom hovorca radnice Tomáš Holúbek, preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu platia až do odvolania.

17:32 Externá časť a písomná forma maturitnej skúšky sa presúva na obdobie od 31. marca do 3. apríla. Termíny talentových prijímacích skúšok sa presúvajú na obdobie od 30. marca do 30. apríla. Ministerstvo školstva v tejto chvíli ešte nevie povedať, či bude nutné predlžovať školský rok.

17:30 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravujú opatrenia na vytvorenie priestoru pre prípady krízových situácií, kedy bude nutné izolovať potenciálneho pacienta s ochorením koronavírus.

17:21 Vlakový a autobusový dopravca RegioJet prerušil prevádzku svojich medzinárodných vlakových a autobusových spojov do 5. apríla. FlixBus potvrdil, že je pripravený upraviť prevádzku medzinárodných liniek na a cez Slovensko podľa nariadenia.

17:20 Prísne opatrenia sa podľa rozhodnutia ústredného krízového štátu dotknú aj lyžiarskych stredísk, ktoré budú dočasne zatvorené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:22 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pre cestujúcich zabezpečia čistenie a dezinfekciu v priestoroch železničných staníc dezinfekčným prostriedkom s vyšším stupňom ochranných látok. Týka sa to predovšetkým povrchov, ktorých sa ľudia dotýkajú.

17:09 Európska centrálna banka (ECB) vzhľadom na epidémiu koronavírusu zhoršila prognózu tohtoročného rastu ekonomiky v menovej únii. Hrubý domáci produkt (HDP) 19-člennej eurozóny sa tak má zväčšiť iba o 0,8 percenta.

17:08 Po talianskej Serie A a španielskej La Lige zasiahol nový šíriaci sa koronavírus aj ďalšiu z popredných európskych futbalových súťaží – anglickú Premier League. Tamojšie médiá počas štvrtka referovali, že v jednom z klubov začali u všetkých hráčov s testovaním na koronavírus, keďže u troch sa už objavili symptómy ochorenia.

17:04 Odoberať vzorky v domácom prostredí je možné v každom kraji. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) Zuzana Eliášová. Spolu deväť posádok záchrannej zdravotnej služby na Slovensku môže zabezpečovať stery zo slizníc priamo u pacientov doma. Určené sú pre pacientov s možným podozrením na ochorenie Covid-19.

16:57 Úrad vlády SR od piatka 13. marca pristupuje k znižovaniu počtu účastníkov tlačových konferencií, brífingov a prijatí. Robí tak, aby zabránil šíreniu koronavírusu.

16:55 „Letecké spoločnosti budú cestujúcich informovať e-mailom, SMS správou či prostredníctvom svojej webstránky o ďalšom postupe,“ uviedla hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková na margo uzávery letísk.

16:52 Opatrenia prijala aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove, ktorá s účinnosťou od piatku 13. marca neprijíma pacientov na hospitalizácie za účelom plánovaných operačných zákrokov, s výnimkou onkologických chirurgických zákrokov.

16:51 Mesto Prešov uzavrie všetky základné a materské školy na území mesta už v piatok 13. marca.

16:49 Bratislavské Trhovisko Miletičova bude od soboty opäť otvorené. Na sociálnej sieti o tom dnes informovala mestská časť Ružinov. Trhovisko bolo od stredy uzatvorené pre podozrenie nákazy koronavírusom u jednej z predajkýň.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:48 Z opatrení prijatých ústredným krízovým štábom vyplýva aj uzávera medzinárodných letísk. Podľa hovorkyne Letiska M. R. Štefánika Veroniky Ševčíkovej vydáva rozhodnutie o uzávere letísk pre leteckých dopravcov Ministerstvo dopravy a výstavby SR prostredníctvom správy NOTAM: „Akonáhle dostaneme oficiálnu informáciu zo strany MDV SR o vydaní NOTAMU (oznámenie o zmene, pozn. red.) s konkrétnym časom a dobou uzávery letiska, budeme verejnosť informovať a letisko ostane zatvorené.“

16:45 „Ak sa zomkneme, zvládneme to,“ povedala o situácii, ktorú máme kvôli koronavírusu prezidentka Zuzana Čaputová. Zároveň vyzvala zdravotníkov, aby našli silu na pomoc tým, ktorí to potrebujú a občanov, aby sa k sebe slušne správali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:17 Autobusová prímestská doprava v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) prechádza od 13. marca na prázdninový režim.

16:11 Vláda bude musieť odškodniť podnikateľov, ktorých sa dotkli štátne opatrenia spojené s bojom proti rozširovaniu nového koronavírusu. Tvrdí to predseda SaS Richard Sulík, ktorý podľa vlastných slov chápe, že firmy na seba pri podnikaní preberajú aj riziko výpadku tržieb, avšak v primeranom rozsahu.

16:01 Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) vyzýva odchádzajúcu a budúcu vládu, aby urýchlene začali pripravovať opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov v cestovnom ruchu v súvislosti s koronavírusom.

15:59Rokujeme aj s ministerstvom hospodárstva, aby sa zrušili všetky zájazdy cestovných kancelárií, a aby sme vedeli poskytnúť aj pomocnú ruku pri zájazdoch, ktoré ešte prepravujú občanov domov,“ informovala Denisa Saková.

15:58Obmedzujeme otváracie hodiny na klientskych centrách, okresných úradoch, úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a sociálnych poisťovní na tri hodiny denne,“ informovala ministerka vnútra Denisa Saková. Ako dodala, bude sa regulovať aj počet ľudí, ktorí budú do týchto úradov vstupovať.

15:54 Ako uviedol Peter Pellegrini, štát bude v najbližšej dobe riešiť problém možného tranzitu Ukrajincov cez Slovensko späť na Ukrajinu. „Pretože okolité krajiny chcú uzavrieť hraničné prechody s Ukrajinou,“ povedal s tým, že niekoľko desiatok tisíc Ukrajincov sa bude snažiť dostať domov.

Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas brífingu po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR v hoteli Bôrik. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

15:51 Čína nedovolí pre koronavírus výstupy na Mount Everest. V Nepále už zaznamenali viacero zrušení výstupov počas jarnej sezóny aj napriek tomu, že je hora pre horolezcov prístupná.

15:48 Krízový štáb mesta Žilina dnes prijal niekoľko nových usmernení pre sobáše, ktoré sa uskutočňujú v historickej budove radnice. „Na obrade bude môcť byť prítomných maximálne 10 osôb, za účasti sobášiaceho a matrikárky bez ďalších účinkujúcich, napríklad recitátora, speváka, hudobníka a iného hudobného sprievodu. Rovnaké opatrenie sa týka aj organizácie pohrebov,“ priblížil hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Samospráva tiež neprijíma žiadosti o civilné sobáše, ktoré by sa mali uskutočniť do 15. apríla.

15:41 Žilinská samospráva bude svojich obyvateľov informovať o prijatých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu aj na infolinke. Na mobilnom telefónnom čísle 0908 304 916 budú môcť Žilinčania získať aktuálne informácie o vývoji situácie v súvislosti s koronavírusom.

15:39 Malé nemocnice sa obávajú chaosu a húfneho odchodu sestier na OČR. Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska očakávajú, že Ministerstvo zdravotníctva SR vydá jednoznačný pokyn, ako majú zdravotnícke zariadenia v aktuálnej situácii fungovať a či pre šíriaci sa koronavírus majú začať napríklad odkladať plánované operácie.

15:37 Podľa ČT24Česko už 96 nakazených osôb.

15:35 Česká vláda vyhlásila v súvislosti s koronavírusom na tridsať dní núdzový stav na celom území krajiny. Takisto od piatku zakazuje akékoľvek verejné aj súkromné akcie s účasťou nad 30 osôb.

15:33 Detské ihriská v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto budú od piatka 12. marca zatvorené až do odvolania, informuje vedenie Starého Mesta na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:31 Trnavský arcibiskup Ján Orosch v súvislosti so zákazom konania verejných bohoslužieb odporúča kňazom, aby nechali kostoly otvorené aspoň v niektorých hodinách, najlepšie v časoch obvyklého konania svätých omší. Kňazi môžu podľa neho tento čas využiť na modlitbu, ale aj na celebrovanie súkromnej svätej omše.

15:09 Koronavírusom sa nakazila aj Slovenka pracujúca v rakúskej obci Berwang. Začiatkom marca mala navštíviť lyžiarske stredisko Ischgl, informuje portál Tvnoviny.sk.

15:04 Slovensko zavádza od piatku od 7.00 hod. hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska.

15:02 Nové potvrdené prípady koronavírusu sú lokalizované v Bratislave, uviedol premiér Peter Pellegrini.

15:00 Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria potvrdil, že bol pozitívne testovaný na koronavírus.

14:57 Sociálna poisťovňa na základe nového potvrdenia zriaďovateľa o pretrvávajúcej karanténe akceptuje predlžovanie ošetrovného po 10 dňoch podľa reálnej potreby, povedal pre agentúru SITA hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

14:55 K 12. marcu od 12.00 hod. platí pre osoby, ktoré sa v posledných dňoch vrátili z Talianska, Iránu, Číny a Južnej Kórey, povinná domáca karanténa.

14:49 Pokuta do výšky 1 659 eur hrozí fyzickým osobám a do 20-tisíc eur právnickým osobám za nedodržanie nariadenej karantény.

14:47 Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môže verejnosť nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby. Ak sa u podozrivého potvrdí ochorenie, úrad bude informovať políciu a nakazenému tak bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach, a to od jedného do desiatich rokov. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:46 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) posilňuje svoju infolinku o ďalších 30 odborníkov, študentov lekárskych fakúlt a doktorandov. Tí budú nonstop poskytovať všeobecné organizačné usmernenia volajúcim občanom.

14:44 Na sociálnej sieti v stredu 11. marca vznikla skupina Zavretá škola – ako učiť doma. V súčasnosti má približne vyše dvetisíc členov, medzi nimi sú pedagógovia, riaditelia škôl. Skupina je venovaná školákom, rodičom či učiteľom, ktorí teraz náhle zostali doma, lebo niektoré školy boli zavreté už počas tohto týždňa.

14:43 Zatvorenie škôl ovplyvní aj termíny maturitných skúšok. Externá časť maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa zo slovenčiny a maďarčiny mala konať v utorok 17. marca.

14:41 Počet pasažierov, ktorých vo februári prepravili čínske letecké spoločnosti, sa znížil o 84,5 percenta, čo poukazuje na obrovský ekonomický vplyv epidémie koronavírusu.

14:40 Obmedzená bude medzinárodná vlaková a autobusová doprava a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel.

14:34 Premiér uviedol, že medzi novými nakazenými sú dve kolegyne infikovanej učiteľky z materskej školy v Ružinove. Od učiteľky sa nakazila aj ďalšia osoba, ktorá s ňou bola v kontakte.

14:30 Od pondelka 16. marca na Slovensku zatvoria na 14 dní školy i škôlky.

14:14 Energetici z východného a zo západného Slovenska zatvárajú svoje zákaznícke centrá. Dôvodom je šíriaci sa koronavírus.

14:11 Všetci infikovaní pacienti sú podľa premiéra identifikovaní, žijú, pracujú alebo sa trvalo nachádzajú v Bratislave. „Je to opäť lokalizované na územie hlavného mesta, u každého jedného vieme, kde bol, či cestoval, s kým sa stretol. Ide u väčšiny prípadov o priamy kontakt s niekým, koho sme už predtým identifikovali ako chorého, respektíve o ľudí, ktorí cestovali, boli v USA a inde,“ uviedol Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:09 Najväčší problém v súvislosti s novým koronavírusom vidí Marek Krajčí v tom, že sme neboli dostatočne materiálne pripravení. Pravdepodobne budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí to uviedol po rokovaní Ústredného krízového štábu.

14:06 Obchody s potravinami budú podľa Petra Pellegriniho otvorené a zásobovanie potravín zabezpečené.

13:53 Aktuálny zákaz cestovania z Európy do USA, o ktorom rozhodol americký prezident Donald Trump z dôvodu šírenia koronavírusu, ešte viac zvýši odhadované straty leteckých dopravcov. Očakávajú to slovenskí prevádzkovatelia leteckej dopravy s tým, že rozhodnutie prezidenta USA môže dokonca viesť k celkovému prerušeniu leteckého spojenia medzi Európou a Spojenými štátmi americkými.

13:49 Podľa premiéra budú môcť prísť na územie Slovenska cez hraničné priechody len osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku vrátane ľudí so špeciálnym povolením. Ľudia s trvalým pobytom za hranicami Slovenska, ktorí na území Slovenska pracujú, budú na prekročenie hraníc potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa.

13:47 Tím McLaren sa odhlásil z Veľkej ceny Austrálie, koronavírus potvrdili u člena tímu.

13:44 Budúci premiér Igor Matovič (OĽaNO) trvá na tom, že vláda nemá plán na riešenie situácie okolo koronavírusu. Uviedol to po dnešnom rokovaní krízového štábu v priestoroch hotela Bôrik v Bratislave.

13:32 Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 posúva termín konania festivalu z pôvodného termínu v máji na jeseň.

13:30 Mestský úrad v Trnave bude od piatku 13. marca pre verejnosť až do odvolania zatvorený, vrátane klientského centra, podateľne, pokladne a ohlasovne pobytov. Občania si môžu naďalej svoje záležitosti vybavovať telefonicky alebo e-mailom.

13:16 Z aktuálneho rozhodnutia ústredného krízového štábu vyplývajú viaceré krízové opatrenia, ktoré sa dotknú všetkých Slovákov. Ľudí, ktorí sa domov vrátia z rizikových oblastí, čaká povinná karanténa. Zatvorené budú aj všetky školy a školské zariadenia.

Nové krízové opatrenia:

 • Zatvorenie troch medzinárodných letísk.
 • Zastaví sa aj medzinárodná preprava s vylúčením zásobovania.
 • Zatvorené majú byť aj všetky zariadenia od spoločenských a kultúrnych stredísk.
 • Zatvorené bary, lyžiarske strediská a aj aquaparky.
 • Zatvoria sa školy aj školské zariadenia.
 • Obmedzenia sa budú týkať aj hraničných priechodov, na ktorých budú neustále prebiehať kontroly. Prechod hraníc bude možný len cez hlavné priechody.
 • Povinná karanténa pre každého, kto príde z rizikovej oblasti.
 • Krízové opatrenie ovplyvnia aj víkendovú prevádzku obchodných centier, Slováci nakúpia len potraviny, lieky a drogériu.
 • Vlaky budú premávať tak, ako počas víkendového režimu.

12:52 V dôsledku prevencie proti šíreniu koronavírusu Covid-19 ostanú jaskyne v správe Štátnej ochrany prírody (ŠOP) do 24. marca zatvorené.

12:46 Európania zo schengenského priestoru majú zákaz vycestovať do USA. Zákaz vycestovania platí pre osoby, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili niektorú z krajín schengenského priestoru.

12:43 Na Slovensku chýbajú ochranné rúška, liekov je však zatiaľ dostatok. Pre agentúru SITA to potvrdila Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL).

12:42 Slovenské reštaurácie a stravovacie zariadenia majú pre koronavírus menšie tržby. Ubúda im v podnikoch nielen počet turistov, ale organizujú aj menej veľkých firemných akcií a svadieb. Pre vírus menia otváracie hodiny či skracujú zmeny. Niektorí z nich pravdepodobne zaznamenajú prepad tržieb až do výšky 70 %.

12:36 Do boja proti koronavírusovej infekcii sa môžu zapojiť aj slovenskí vedci. Prostriedky na výskumné a vývojové projekty môžu podľa informácií zverejnených Ministerstvom zdravotníctva SR získať z viacerých zdrojov.

Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Atmosféra počas zasadnutia Ústredného krízového štábu SR v hoteli Bôrik. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

12:33 Viedeň pristupuje k zavedeniu ďalších obmedzení v nemocniciach. Zakázané budú návštevy, operácie zredukujú na nevyhnutné minimum a ostatné presunú na neskoršie termíny. Cieľom je šetrenie zdravotného personálu a zdrojov.

12:32 V Rakúsku majú už 308 osôb s pozitívnym testom na koronavírus. Najnovšie údaje oznámila vo štvrtok ráno vláda. V stredu mala krajina pre porovnanie ešte len 245 potvrdených prípadov.

12:29 Slováci môžu pricestovať z Talianska osobnou dopravou, vlakom alebo autobusom. Všetky lety z tejto krajiny sú zrušené. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na svojej stránke. Ľudia, ktorí boli v Taliansku a vrátili sa na Slovensko, musia telefonicky informovať svojho všeobecného lekára a stráviť 14 dní v karanténe.

12:28 V Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) odložili plánované operácie. Výnimkou budú onkologickí pacienti a život ohrozujúce stavy.

12:23 Na Slovensku je potvrdených ďalších šesť prípadov ochorenia na koronavírus. Pred rokovaním krízového štábu to vo štvrtok uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. Aktuálne je tak na Slovensku potvrdených 16 prípadov.

12:17 Správe Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa podarilo nakúpiť respirátory. Pred rokovaním krízového štábu to uviedol predseda SŠHR Kajetán Kičura s tým, že je optimistický a obstarať sa podarilo aj iné ochranné pomôcky.

Ochranný respirátor typu FFP3
Respirátor typu FFP3, ochraňujúci dýchacie orgány pred časticami, pevnými a kvapalnými aerosólmi, hmlou a dymom, vírusmi, baktériami a spórami. Foto: SITA/Branislav Bibel

12:15 Primátor Bratislavy Matúš Vallo na brífingu informoval, že anonymné dáta od telekomunikačných operátorov, na základe ktorých bolo od 17. februára v Taliansku asi 8-tisíc Bratislavčanov, považuje za znepokojujúce.

12:13 Bratislava vyčlenila zo svojho rozpočtu 750-tisíc eur na nákup rúšok a hygienických potrieb. Na dnešnom mimoriadnom brífingu o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

12:11 Svetový obchod bude pre pandémiu rátať straty v stovkách miliárd eur. Podľa expertov spoločnosti Euler Hermes možno s oživením svetového obchodu počítať až v druhej polovici tohto roka.

12:09 Hygienici posilnili call centrá na svojich regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. „V činnosti je aktuálne 36 telefonických liniek. Doteraz fungovalo deväť (Úrad verejného zdravotníctva SR a osem krajských Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR). Pribudlo tak ďalších 27 kontaktných bodov,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

12:05 Kultúrne inštitúcie, ktoré organizujú veľké podujatia, by mohli mať poistenie. Pred dnešným zasadnutím krízového štábu to médiám v súvislosti s koronavírusom a krízovými opatreniami povedala ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

11:43 India na jeden mesiac ruší vydávanie väčšiny víz rôznych kategórií s cieľom zastaviť šírenie pandémie koronavírusu. Bezvízové cestovanie, poskytované občanom žijúcim v cudzine, bude až do 15. apríla rovnako zastavené.

11:40 Rakúsko hlási prvé úmrtie. Šesťdesiatdeväťročný pacient zomrel v stredu v noci v Nemocnici cisára Františka Jozefa vo Viedni, informovali o tom zdravotníci. Muž sa vrátil z Talianska a mal aj iné predchádzajúce ochorenia.

11:13 Dezignovaný premiér Igor Matovič navrhuje, aby mobilní operátori zasielali na dennej báze rizikovým ľuďom sms, aby ostali v karanténe.

10:55 Rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Peter Šimko oslovil študentov a kolegov z univerzity, aby boli v prípade potreby riešenia krízového stavu v nemocniciach plne k dispozícii. Nasadenie v nemocniciach si budú študenti môcť zarátať ako praktickú časť výučby.

10:44 Bratislavský samosprávny kraj začal s distribúciou rúšok pre lekárov v kraji. V prvej várke dostanú rúška lekári z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie okresy Bratislavského kraja.

Koronavírus, trhovisko Miletičova
Priestory trhoviska Miletičova v Bratislave počas dezinfekcie celého areálu v súvislosti s prevenciou pred ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom Foto: SITA/Branislav Bibel

10:38 Po krátkom výpadku stránka ÚVZ už funguje.

10:17 Webstránka Úradu verejného zdravotníctva SR má výpadok. Práve na ňu pritom odkazuje ministerstvo zdravotníctva v snahe odľahčiť preťažené telefonické linky. Na stránke sa zobrazuje oznam o plánovanej údržbe s tým, že služby budú dostupné po 19:00.

10:12 Americký akciový trh v stredu prudko oslabil po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že šírenie koronavírusu je pandémiou. Rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa zakázať na 30 dní cestovanie väčšiny Európanov do USA negatívne ovplyvnilo odvetvie letectva.

10:07 Prímestské autobusy v Trnavskom samosprávnom kraji jazdia od dnešného dňa v prázdninovom režime.

10:01 Mesto Humenné uzavrelo na dva dni všetky materské a základné školy. Až do odvolania pozastavilo aj aktivačné práce.

9:50 Zamestnanci Bratislavského samosprávneho kraja oddnes povinne nosia rúška, informoval kraj na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:48 Trenčiansky samosprávny kraj vyčlenil financie na 11-tisíc respirátorov pre tri nemocnice.

9:26 Na nedostatok múky reagujú výrobcovia, zvýšia produkciu a posilnia pracovné zmeny.

9:23 Cestujúci bratislavskej MHD nemôžu nastupovať do trolejbusov a autobusov prednými dverami. Výnimku majú cestujúci s asistenčnými psami, ktoré sú na nastupovanie prednými dverami trénované. Páskou je prehradený aj vnútorný priestor pri kabíne vodiča. Dopravný podnik Bratislava tak chce zamedziť kontaktu cestujúcich s vodičmi. Električiek sa toto opatrenie nedotkne.

Dpb_dvere_2.jpg
Prvé dvere na autobusoch a trolejbusoch sa nebudú otvárať, cestujúcich upozorní oznam. Foto: Dopravný podnik Bratislava

9:19 Núdzový režim zavládol aj v budove parlamentu. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom Kancelárie Národnej rady SR a poslancom.

9:17 Mesto Banská Bystrica zatvára od piatka základné školy a materské školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, a tiež Mestské detské jasle. Riaditelia dostanú nariadenie, aby poučili deti, resp. rodičov, ako sa správať počas voľných dní.

9:07 Obranca Juventusu Turín Daniele Rugani mal pozitívny test na nový koronavírus.

9:03 Mesto Zvolen od dnešného dňa obmedzuje chod mestského úradu skrátením stránkových hodín.

8:54 Ukrajinskí pacienti, ktorých v stredu po tragickej dopravnej nehode autobusu s dodávkou v Ružomberku – Černovej priviezli do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP Ružomberok nie sú nakazení koronavírusom. Na základe výsledkov testov to agentúre SITA potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. Pacientov testovali, lebo vstupné vyšetrenia vo vojenskej nemocnici preukázali u dvoch pacientov zvýšenú teplotu.

Autobus, dodávka, zrážka
Zrážka autobusu a dodávky na ceste I/18 v Ružomberku – Černovej. Foto: www.facebook.com.

8:50 Na nedostatok ochranných pomôcok upozorňuje aj Zväz ambulantných poskytovateľov. „Ako majú ambulantní lekári liečiť pacientov, keď nemajú zabezpečenú ochranu sami pre seba?“ uvádza.

8:05 Ústredný krízový štáb zasadne dnes o 11:00. Rozhodovať bude o zatvorení všetkých škôl na Slovensku a o povinnej karanténe pre všetkých ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

7:57 I keď existujú náznaky, že šírenie vírusu 2019-nCoV by mohlo spomaliť oteplenie, Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred planými nádejami. Na takúto predpoveď nemáme dostatok údajov, uvádza agentúra AP.

7:20 Celkový počet ochorení vo svete dosiahol dnes ráno 126 258, z toho 68 266 ľudí úplne vyzdravelo. Počet obetí dosiahol 4 638.

7:14 Umývať ruky sa treba naučiť už v detstve. Národný ústav detských chorôb pripravil vzdelávaciu kampaň určenú pre deti aj ich rodičov.

6:46 Za jediný deň pribudlo v Česku 31 prípadov, celkový počet vzrástol na 94, informuje ČT. Vláda dnes mimoriadne zasadne, v hre je aj uzatvorenie hraníc.

6:30 Celkovo sa na Slovensku otestovalo 703 vzoriek s negatívnym výsledkom, desať s pozitívnym, oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

6:29 V Tatranskej Lomnici zatvorili Múzeum Tatranského národného parku.

6:25 Koronavírusom sa v Austrálii nakazili americký herec Tom Hanks a jeho manželka Rita Wilson. Oznámili to na sociálnej sieti.

6:10 Dva prípady sa vyskytli aj medzi zamestnancami americkej televízie CBS v New Yorku.

6:00 Na Slovensku od dnešného rána platí mimoriadna situácia.

5:56 Americký prezident Donald Trump v dôsledku šírenia nového koronavírusu na 30 dní obmedzil cestovanie z Európy do USA. Zákaz začne platiť v piatok o polnoci tamojšieho času a nebude sa týkať občanov Veľkej Británie a Američanov, ktorí sa chcú vrátiť domov. Po príchode do USA však budú monitorovať ich zdravotný stav.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováDonald TrumpIgor MatovičJán OroschKajetán KičuraĽubica LaššákováMarek KrajčíMatúš ValloPeter PellegriniPeter VišváderZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAsociácia dodávateľov liekov a zdravotníckach pomôcokAsociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS)BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)DPB Dopravný podnik BratislavaECB Európska centrálna bankaLetisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOĽANOPZ Policajný zbor SRRegioJetRyanairSociálna poisťovňaŠOP Štátna ochrana prírodySpráva štátnych hmotných rezerv SRSZU Slovenská zdravotnícka univerzitaTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyUNB Univerzitná nemocnica BratislavaÚrad vlády SRÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP RužomberokWHO Svetová zdravotnícka organizáciaWizz AirZAP Zväz ambulantných poskytovateľovŽSR Železnice Slovenskej republiky