Koronavírus na Slovensku: Máme už sedem prípadov, vírus je aj v Košiciach a Martine (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dočasné zatvorenie materskej školy
Oznam na bráne informujúci o dočasnom zatvorení pracoviska Materskej školy Prešovská 28 v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku. Foto: SITA/Branislav Bibel

Nový koronavírus sa z Číny dostal až na Slovensko, kde potvrdili prvý prípad u 52-ročného muža z obce Kostolište. Jeho syn bol na karnevale v Benátkach, ktorý pre rozširujúci sa koronavírus museli talianske úrady prerušiť. V karanténe zostala aj jeho matka s pozitívnym nálezom na ochorenie Covid-19.

Premiér Peter Pellegrini pre epidémiu koronavírusu zvolal krízový štáb a ohlásil opatrenia, ktoré by mali pomôcť zabrániť jeho rozširovaniu.

Viac o téme Koronavírus

Bratislavský župan Juraj Droba však vyhlásil, že v vzhľadom na vážnu situáciu budú zavreté všetky bratislavské stredné školy v pôsobnosti kraja. K tomuto rozhodnutiu sa pridali aj viaceré univerzity.

Koronavírus na Slovensku

  • online (minúta po minúte)

22:50 Ďakujeme vám za sledovanie nášho online spravodajstva. Čerstvé informácie o koronavíruse a epidemiologickej situácii na Slovensku vám opäť prinesieme zajtra.

22:10  Talianska vláda rozšírila od utorka rána karanténu na celú krajinu. Až do 3. apríla budú zatvorené všetky školy. Od utorňajšieho rána sa uzatvoria aj všetky lyžiarske strediská. Taliansko sa medzitým stalo druhou najpostihnutejšou krajinou hneď po Číne. V krajine sa koronavírusom nakazilo už 9172 ľudí, z toho 436 chorých nákaze podľahlo.

21:37 V Španielsku sa koronavírusom infikovalo vyše 900 ľudí, viac ako polovica nakazených je z oblasti Madridu, kde sa počet prípadov za posledných 24 hodín viac ako zdvojnásobil z 202 na 469.

21:31 Mesto Martin v rámci preventívnych opatrení dočasne ruší vyučovanie na materských a základných školách vrátane voľnočasových krúžkov. Zakazuje tiež akékoľvek zhromaždenia s počtom účastníkov nad desať osôb a všetky kultúrne, športové a spoločenské podujatia, ako aj návštevy v zariadeniach pre seniorov, denných centrách a stacionároch. Uvádza to na stránke.

21:25 V Britskej Kolumbii je potvrdená nákaza u 32 ľudí, v celej Kanade je podľa aktuálnych údajov infikovaných 71 osôb.

21:20 Prvú obeť koronavírusu dnes oznámila aj Kanada. Ochoreniu v pondelok podľahol obyvateľ domova dôchodcov na severnom predmestí Vancouveru.

21:16 Rakúsko podľa Kurier.at k dnešnému dňu uvádza 140 nakazených. Hlavné mesto Viedeň eviduje 35 infikovaných osôb.

21:00 Poľsko potvrdilo 17. prípad infekcie koronavírusom. Podľa TVN24 je poslednou nakazenou žena v strednom veku, ktorá predtým nebola v zahraničí a nebola ani v kontakte s osobou s podozrením na koronavírus.

20:49 V Nemecku presiahol počet nakazených osôb 1100, informuje N-TV.

20:34 Ochorenie COVID-19 môže vo vážnych prípadoch zahŕňať zápal pľúc a iné dýchacie problémy.

20:30 Vyliečených pacientov z nemocnice prepúšťajú až po dvoch negatívnych výsledkoch testov v priebehu 24 hodín. Znamená to, že už nie sú nositeľmi vírusu. Podľa WHO však môže trvať dlhšie, v závislosti od závažnosti ochorenia až do šiestich týždňov, kým sa z ochorenia „plne zotavia“.

20:23 V Číne sa z 80-tisíc nakazených koronavírusom zotavilo už viac než 70 percent pacientov a medzičasom ich poprepúšťali z nemocníc. V pondelok to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

20:08 Pri vstupe do ambulancie praktického lekára by mal každý pacient zadarmo obdržať rúško, informoval premiér Peter Pellegrini.

20:05 Počet nakazených sa v Česku zvýšil na 38. ČT24 informuje, že v karanténe je viac ako 2-tisíc Čechov.

20:00 V prípade podozrenia na koronavírus lekára kontaktujte telefonicky. Sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k vám domov.

19:30 Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška a člen Zahraničného výboru Národnej rady SR tvrdí, že Nemecko zhabalo Slovensku kontajner s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ako sú napríklad respirátory, ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia. Informoval o tom na svojom profile na sociálnej sieti.

19:06 Talianska vláda v nedeľu nariadila rozsiahlu karanténu, ktorou obmedzila pohyb približne jednej štvrtiny obyvateľov krajiny. Opatrenie sa týka Lombardska a 14 ďalších regiónov. Mimoriadne opatrenia majú platiť do 3. apríla.

19:04 Taliansko v nedeľu večer hlásilo už 7 375 prípadov nakazenia novým koronavírusom. Krajina sa tak v počte infikovaných radí celosvetovo na tretie miesto za Čínu, ktorá má viac než 80-tisíc nakazených, a Južnú Kóreu, ktorá ich má takmer 7 500.

18:59 Slovenský atletický zväz (SAZ) zrušil kvôli zákazu organizovania akýchkoľvek verejných podujatí 39. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka so štatútom podujatia Európskej atletiky (EA).

18:49 Infikovaný Košičan je hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach.

18:45 „Po dovolenke nakazený Košičan navštívil zdravotnícke zariadenie a neprišiel na pracovisko,“ uviedol hovorca U.S. Steel Ján Bača. Doplnil, že nedošlo k ohrozeniu zdravia zamestnancov, pretože muž bol infikovaný počas dovolenky.

18:39 Prvý prípad koronavírusu v Košiciach bol potvrdený u 26-ročného pacienta – zamestnanca U.S. Steel Košice (USSK), ktorý sa nedávno vrátil z Francúzka. Jeho zdravotný stav je nateraz stabilizovaný.

18:37 Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už viac ako 111-tisíc ľudí. Takmer 3 900 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.

18:35 Nemecko v pondelok oznámilo prvé dve úmrtia osôb infikovaných koronavírusom.

18:33 Mesto Poprad s účinnosťou oddnes ruší športové, kultúrne a spoločenské podujatia konané v réžii a v objektoch mesta do odvolania.

18:13 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) aktivovala krízový štáb na zabezpečenie preventívnych opatrení na ochranu zamestnancov a cestujúcich proti nákaze koronavírusom. Železničné vozidlá budú vo zvýšenej miere dezinfikované a k dispozícii budú aj respirátory pre prípad núdze.

Dezinfekcia vo vlakoch
Dezinfekcia priestorov vlaku v rámci opatrení, ktoré železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaviedla v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku. Foto: SITA/ZSSK

18:23 Pre pretrvávajúce šírenie koronavírusu v Taliansku je v záujme bezpečnosti naďalej pozastavené doručovanie zásielok do rizikových oblasti v krajine. „Preto Slovenská pošta, rovnako ako aj iné poštové podniky sveta, neprijíma zásielky, ktoré chcú zákazníci doručiť do týchto oblastí Talianska,“ dodala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

18:00 Premiér nevedel odpovedať, či sa zákaz týka aj bohoslužieb, podľa neho by sa mal. Rovnako sa rušia aj športové podujatia aj v prípade, že sú bez divákov.

17:58 Jednorazových rúšok má správa štátnych hmotných rezerv dostatok, nakúpi aj dezinfekčné prostriedky, problém je však s respirátormi, hovorí premiér.

17:56 Automobilka KIA podľa Pellegriniho potvrdila, že jej pracovníci prichádzajúci z Južnej Kórey sú taktiež v 14-dňovej karanténe.

17:53 Zákaz podujatí by sa mal týkať aj kín. Kino Lumière už potvrdilo, že bude zatvorené až do 31. marca.

17:49 Vodička električky a zamestnankyňa Slovenského národného divadla je jedna a tá istá pacientka, spresnil Pellegrini. Nakazila sa zrejme v Belgicku.

17:44 Kamionisti či piloti budú mať z povinnej karantény výnimku, o ich rodinných príslušníkoch sa ešte rozhodne.

17:40 Slávnostné odovzdávanie osvedčení o zvolení za poslanca Národnej rady SR sa ruší. Poslanci ich dostanú poštou.

17:38 Zákaz verejných podujatí sa týka aj súkromných organizátorov, spresnil hlavný hygienik Ján Mikas.

17:35 Posilní sa kapacita telefonických liniek, ktoré boli cez víkend preťažené.

17:33 Ministerstvo školstva zakáže všetky výlety, školy v prírode či lyžiarske výcviky aj v rámci Slovenska, doplnila ministerka vnútra Denisa Saková.

17:30 Ambulantní lekári dostanú ochranné rúška, ktoré si pacienti budú nasadzovať už pri vstupe do ambulancie.

17:24 Ľudia, ktorí sa vrátia z krajín zasiahnutých koronavírusom, musia zostať v povinnej 14-dňovej domácej karanténe. Ak pravidlá poruší, dostane pokutu 1 650 eur, uviedol premiér. Týka sa to aj ich rodinných príslušníkov žijúcich v spoločnej domácnosti.

17:19 Premiér Peter Pellegrini potvrdil ďalšie dva nové ochorenia, ide o muža v Košiciach a ženu v Martine. V prípade Košičana nejde o pacienta hospitalizovaného v Košiciach-Šaci.

Zasadnutie krízového štábu na MV SR
Atmosféra počas zasadnutia Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. Foto: SITA/Úrad vlády SR

17:18 Od utorka platí zákaz všetkým štátnym aj samosprávnym úradom organizovať všetky podujatia, vrátane športových, divadelných či spoločenských.

17:17 Dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Daniel Pella nariadil zrušenie takzvanej kontaktnej výučby študentov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. To znamená zákaz praktických cvičení v lôžkových nemocničných zariadeniach aj ambulanciách.

17:12 Slovenské národné múzeum s okamžitou platnosťou uzatvára pre návštevníkov expozície, výstavy, knižnice a bádateľne vo všetkých špecializovaných múzeách SNM na Slovensku.

16:47 Slovenská pošta sleduje vyťaženosť pobočiek. Ak bude v niektorej veľa ľudí, zodpovední pracovníci požiadajú zákazníkov počkať na poradie mimo uzatvoreného priestoru pobočky, napríklad pred budovou pošty, informovala hovorkyňa pošty Eva Rovenská.

16:39 Od pondelka 9. marca až do odvolania bude zatvorená Mestská krytá plaváreň na Mládežníckej ulici v Trenčíne.

16:37 Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) presúva na neurčito podujatie organizované počas Svetového dňa vody, a to testovanie kvality vody z domácich studní. Vodárne zároveň od 9. marca zastavili organizované exkurzie do Vodárenského múzea.

16:35 Rodičia detí navštevujúcich škôlky a školy, ktoré dočasne uzatvorili pre hrozbu šírenia sa koronavírusu, si môžu v Sociálnej poisťovni uplatniť nárok na ošetrovné.

16:17 Mesto Banská Bystrica ruší všetky mestské podujatia až do odvolania. Od 10. marca bude zatvorená krytá plaváreň na Štiavničkách. Mladomanželov mesto vyzve, aby sa sobášili najbližší víkend len v kruhu svojich rodičov, svedkov a za prítomnosti oddávajúceho a matrikárok.

16:15 Prešovská univerzita rozhodla o prerušení prezenčnej výučby na všetkých fakultách a celouniverzitných pracoviskách školy od utorka 10. marca až do pondelka 23. marca.

16:11 Sociálna poisťovňa zatvára pre verejnosť svoju pobočku v Malackách. Poistenci majú využívať telefonický, e-mailový alebo poštový kontakt. „Ak potrebujú odovzdať doklady na vybavenie niektorej z dávok, môžu ich vhodiť do schránky umiestnenej pri vstupe na pracovisko poisťovne,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.

16:02 Mesto Hlohovec preventívne zatvára školy a škôlky od utorka 10. marca do piatka 13. marca.

Krizovystab.jpg
Zasadnutie krízového štábu 9. marca 2020 Foto: Úrad vlády SR

15:52 Mesto Prešov obmedzilo organizáciu spoločenských, kultúrnych a športových podujatí vo svojej pôsobnosti. Zakázané sú aj návštevy vo všetkých nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a väzniciach.

15:48 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) odporúča svojim poistencom eRecept. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa štátnej poisťovne Slávka Gáborová, poistenci oň majú žiadať ošetrujúceho lekára telefonicky.

15:46 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zavádza na župných školách povinnú karanténu po návrate z Talianska, dezinfekciu autobusov a ruší prijímanie zahraničných delegácií.

15:39 Mimoriadny snem Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktorý bol zvolaný na 14. marca v Ružomberku, sa v dôsledku šírenia koronavírusu konať nebude. Na sneme sa mal voliť nový predseda KDH.

15:38 Mesto Bratislava v rámci opatrení pred šírením koronavírusu uzavrelo Zimný štadión Ondreja Nepelu pre športové zápasy.

15:35 Výstavy Motocykel a Boat Show, ktoré sa mali konať v bratislavskej Inchebe od 12. do 15. marca, sa pre koronavírus uskutočnia v náhradnom termíne.

15:34 Trnava zatvára od utorka do konca týždňa jasle, materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Počas prerušenia školskej dochádzky odporúča samospráva rodičom obmedziť pohyb detí mimo domácností a zvážiť ich účasť na mimoškolských aktivitách.

15:31 Ochranné pomôcky nie sú dostupné a ich cena sa následne niekoľkonásobne zvýšila. Slovenská lekárnická komora (SLeK) na to upozorňuje v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. Lekárne nemajú dostatok ochranných rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov.

15:30 Združenie samosprávnych krajov SK 8 apeluje na Ústredný krízový štáb a hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby o všetkých svojich krokoch súvisiacich s prevenciou šírenia koronovavírusu bezprostredne informovali aj samosprávne kraje. ZMOS zároveň vyzýva samosprávy na podrobné monitorovanie vzniknutej situácie a striktné dodržiavanie odporúčaní hlavného hygienika.

15:26 Na rokovaní Ústredného krízového štábu sa zúčastnil aj Igor Matovič, líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Vo svojom statuse na Facebooku píše, aby ľudia nepodliehali panike a „zvýšme hygienické nároky na svoje okolie, ale najmä najmä na seba“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:04 „Rušíme všetky väčšie podujatia hromadného typu, či ide o vernisáže, spoločné čítania a ďalšie aktivity, ktoré sa robia v našich kultúrnych zariadeniach. Určite im to spôsobí problémy a predpokladáme, že najväčší dopad to bude mať na Slovenské komorné divadlo v Martine, kde budú zrušené divadelné predstavenia,“ vyhlásila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

15:01 Už druhý týždeň platí zákaz návštev v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.

15:00 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) o prerušení vyučovacieho procesu na stredných školách nateraz neuvažuje, zrušené sú len praxe stredoškolákov mimo školských zariadení.

14:54 Podľa vyjadrenia Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR na Facebooku bol senior, ktorého priviezli do Nemocnice Košice-Šaca s podozrením na koronavírus, v kontakte s vnukom, ktorý bol predtým v Taliansku. Potvrdilo, že príbuzenstvo neinformovalo o kontakte s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou.

14:47 „U 86-ročného pacienta, ktorý bol do Nemocnice Košice – Šaca privezený v nedeľu popoludní s vážnymi dýchacími ťažkosťami, boli vykonané testy na potvrdenie COVID 19 a odoslané na Infekčnú kliniku Košice a do Referenčného centra v Bratislave. Pacientov vnuk má pozitívnu cestovateľskú anamnézu,“ uviedla hovorkyňa AGEL SK Martina Pavlíková.

14:43 Európska karta zdravotného poistenia umožňuje ošetrenie občanov Slovenska vo verejnom systéme zdravotníctva ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie (EÚ).

14:35 Slovak Lines zintenzívnil dezinfekciu autobusov najmä na linkách na letiská vo Viedni a v Budapešti. Arriva prijala preventívne opatrenia na ďalšie zvýšenie bezpečnosti a komfortu cestujúcich a vodičov autobusov. RegioJet dočasne prerušil autobusové spoje z Česka do Talianska, alebo ich skrátil do Švajčiarska.

14:34 Viacerí autobusoví a vlakoví dopravcovia zaviedli preventívne opatrenia so zámerom zamedziť šíreniu ochorenia koronavírus.

14:21 Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) prijíma preventívne opatrenia pred možným šírením koronavírusu v mestskej hromadnej doprave. „Vodiči všetkých dopravných prostriedkov MHD v Košiciach sú povinní na všetkých zastávkach otvárať všetky dvere. Ruší sa používanie dopytového otvárania dverí a zároveň sa ruší povinný nástup prednými dverami na takto označených zastávkach,“ uviedla hovorkyňa DPMK Vladimíra Petrušová.

14:18 Energetické firmy by si mali zabezpečiť záložný personál, aby sa dodržali plynulé dodávky elektriny, plynu a pohonných látok. V reakcii na šírenie nového koronavírusu ich o to požiadal minister hospodárstva Peter Žiga.

14:33 Z dôvodu ochrany zamestnancov ruší DPMK doplnkový predaj cestovných lístkov u vodičov MHD. Cestujúcim odporúčajú zakúpiť si cestovný lístok vopred alebo SMS správou na číslo 1166.

14:08 Ak príde k výpadku zamestnancov na úrovni do 10 percent, dokážu slovenské fabriky tento nedostatok nahradiť. Výraznejšie výpadky však už môžu mať vplyv na udržanie výroby. Po stretnutí s predstaviteľmi priemyslu k aktuálnej situácii týkajúcej sa koronavírusu o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini.

14:06 Podľa Vindobona.org má Viedeň 33 potvrdených prípadov nákazy.

13:57 Sociálnymi sieťami sa šíria hoaxy o tom, ako sa bude nákaza vyvíjať a čo na ňu zaručene pomáha. Eset v tejto súvislosti odporúča takéto správy nepreposielať ďalej a riadiť sa oficiálnymi pokynmi.

13:52 Spoločnosť Eset varuje pred škodlivými e-mailovými správami, ktoré zneužívajú aktuálne šírenie vírusu Covid-19. Útočníci zneužívajú vírus na takzvaný phishing a šírenie škodlivého kódu. Od používateľov sa snažia vylákať peniaze alebo sa pokúšajú infikovať ich zariadenia e-mailom.

13:50 Spotrebný materiál pre skríning jednej testovacej vzorky na koronavírus stojí približne 25 eur, uviedla Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Test na koronavírus
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Jane Barlow/PA via AP) Foto: SITA (Jane Barlow/PA via AP)

13:38 Slovenské národné divadlo (SND), Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava aj Radošinské naivné divadlo rušia všetky plánované predstavenia.

13:36 Premiér vyzval ľudí, aby na infolinky zriadené v súvislosti s koronavírusom volali len tí, ktorí reálne potrebujú pomoc. Upozornil tiež, že štát nemá medicínske ani laboratórne kapacity na to, aby robil testy preventívne. Nie je preto možné robiť ich ľuďom, ktorí nemajú príznaky a pozitívnu cestovateľskú anamnézu.

13:30 Premiér Peter Pellegrini upozornil, že domáca karanténa neznamená chodiť na turistiku či do kín. Zároveň apeloval na rodičov, aby dohliadli na svoje deti, ktoré zostanú doma, aby netrávili čas v spoločnosti ďalších 20 detí. „Ak sme rozhodli o zatvorení škôl, to neznamená, že rodičia deti pustia do nákupných centier a do kín.“

13:26 Počet infikovaných koronavírusom sa v Maďarsku zvýšil na deväť, uvádza Hungarytoday.hu.

13:20 V súvislosti s koronavírusom môže verejnosť kotaktovať Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na čísle 0917 222 682 alebo prostredníctvom mailu novykoronavirus@uvzsr.sk.

13:17 „V meste Malacky ani v jeho okolí nepribudol žiadny ďalší potvrdený prípad. Nateraz zostávajú v regióne chorí traja príbuzní z obce Kostolište,“ informovala hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová. Mestský úrad vyzýva verejnosť, aby osobný kontakt obmedzila na minimum a uprednostnila e-mail, prípadne telefón.

13:15 Pre záujemcov o informácie o novom koronavíruse Covid-19 je k dispozícii nová infolinka Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Odborníci na čísle 0800 221 234 odpovedajú na otázky 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

13:08 Všetci cestujúci, ktorí priletia do Bratislavy, vypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky s údajmi o lete, vrátane osobných informácií.

12:58 Ukrajina podľa Unian.info registruje iba jediný pozitívny prípad v súvislosti s koronavírusom.

12:55 Všetkým cestujúcim prilietajúcim na Slovensko na letiskách merajú teplotu. V prípade teploty nad 38 stupňov Celzia hovoria s cestujúcim o jeho cestovateľskej anamnéze a pri podozrení na COVID-19 ho zdravotníci prevezú priamo z letiska do izolácie v nemocnici.

Koronavírus
Hygienici rezortu dopravy merajú teplotu cestujúcemu počas kontroly v príletovej hale na Letisku M. R. Štefánika. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

12:52 V Košiciach sa šíria poplašné správy, že u niektorého zo študentov Lekárskej fakulty UPJŠ bol potvrdený COVID-19. Univerzita tieto správy vyvrátila.

12:49 Všetky lety zo Slovenska do Talianska a späť sú v rámci preventívnych opatrení proti ochoreniu koronavírus od polnoci 9. marca zakázané až do odvolania.

12:45 TA3 informovala, že koronavírus potvrdili aj u zamestnanca SND a divadlo preto do 23. marca ruší svoj program. Ide o kostymérku, ktorá sa vírusom nakazila na zájazde v Bruseli.

12:44 Jednou z pacientiek s potvrdeným ochorením COVID-19 je vodička električky DPB. Vírusom sa nakazila počas jej pobytu mimo Slovenska koncom februára. DPB ubezpečuje verejnosť i svojich zamestnancov, že šanca na prenos choroby je minimálna.

DOPRAVA: Dezinfekcia mestskej hromadnej dopravy
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

12:40 V Rakúsku počet infikovaných osôb každým dňom stúpa. Kurier.at informuje o 112 potvrdených prípadoch.

12:34 U zamestnancov Mestského centra sociálnych služieb (MCSS) v Malackách sa koronavírus nepotvrdil. Na sociálnej sieti o tom dnes informoval starosta Malaciek Juraj Říha.

12:32 Trnavský samosprávny kraj v pondelok rozhodol o zatvorení všetkých stredných škôl vo svojej pôsobnosti, do konca týždňa ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách.

12:20 Poľské médiá informujú o 16 potvrdených prípadoch s COVID-19 na území našich severných susedov.

12:15 Podľa ČT24 v Česku momentálne evidujú 32 ľudí s pozitívnym testom na koronavírus.

12:12 Krízový štáb Trnavskej univerzity v Trnave rozhodol o prerušení bežného režimu výučby na dva týždne až do 24. marca. Študenti majú využiť e-learning a samoštúdium, podrobnosti im určia dekanky a dekani jednotlivých fakúlt.

12:10 Slovensko zatiaľ registruje päť nakazených osôb. Primátor Bratislavy Matúš Vallo v pondelok potvrdil, že medzi dvomi novými nakazenými je aj vodička električky. Zároveň ubezpečil, že Dopravný podnik Bratislava zabezpečil dezinfekciu prostriedkov MHD.

12:03 V rámci prevencie šírenia koronavírusu bude SNM – Historické múzeum na Bratislavskom hrade zatvorené na najbližšie dva týždne, teda do 22. marca.

12:00 Dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach profesor Daniel Pella nariadil s platnosťou od dnešného dňa zrušenie takzvanej kontaktnej výučby študentov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. To znamená zákaz praktických cvičení v lôžkových nemocničných zariadeniach aj ambulanciách.

11:50 Galéria mesta Bratislavy bude pre koronavírus do odvolania zatvorená. Historické múzeum na Bratislavskom hrade zatvoria na najbližšie dva týždne, teda do 22. marca.

11:41 Linka 0800 221 234 Národného centra zdravotníckych informácií slúži nonstop, nepodáva však medicínske informácie „Pracovníci nášho call centra poskytujú na linke informácie, ako postupovať, na koho sa obrátiť, čiže všeobecné organizačné usmernenia,“ uviedlo NCZI.

11:35 Všetci traja zamestnanci Mestského centra sociálnych služieb v Malackách, ktorí boli v úplne najbližšom kontakte s nakazenou manželkou prvého pacienta sú negatívni. Na sociálnej sieti to oznámil primátor mesta Juraj Říha.

11:26 Slovenská rodina nakazená koronavírusom v Kittsee je naďalej v domácej karanténe. Bude trvať až do úplného vyliečenia, ktoré musí byť opakovane potvrdené testom, uviedol riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.

10:59 Trnavský samosprávny kraj zatvára od utorka 10. marca do konca týždňa všetky stredné školy vo svojej pôsobnosti, do konca týždňa ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách.

10:58 Bratislava v spolupráci s mestskými časťami prerušila prevádzku v základných školách od utorka na päť dní. Na brífingu o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

10:56 Košický samosprávny kraj prerušil 9. a 10. marca vyučovanie na všetkých župných stredných školách. Opatrenie sa týka 70 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je kraj.

10:53 Študent Univerzity Komenského má negatívne výsledky na koronavírus, školy však ostávajú uzatvorené, oznámila hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

10:50 Dve Slovenky hospitalizované na Bali nemajú koronavírus, v nedeľu ich prepustili z nemocnice. Informoval o tom riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Slovák na lodi Diamond Princess v Japonsku nemá žiadne zdravotné problémy. „Sme s nim v kontakte. 12. marca ho prepustia z karantény, ak budú dobré výsledky testov,“ dodal Tomaga.

10:43 Slovenská futbalová reprezentácia by si mala 26. marca 2020 na Tehelnom poli zmeriať sily s národným tímom Írska, v prvom barážovom stretnutí o postup na Majstrovstvá Európy 2020. Náš domáci zápas s Írskom je však pre koronavírus ohrozený.

Covid_futbal.jpg
Koronavírus ohrozuje barážové stretnutia o Majstrovstvá Európy 2020 vo futbale. FOTO: SITA/webnoviny

09:41 U jednej z učiteliek v materskej škole Palkovičova v bratislavskej mestskej časti Ružinov testy potvrdili koronavírus. Oznámil to starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti. „Do konca minulého týždňa sme nemali žiadne informácie o tom, že bola v kontakte s postihnutou osobou. Dva dni po takomto kontakte bola, žiaľ, v práci,“ uviedol Chren. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o jeden z dvoch nových ochorení, ktoré hlásili v nedeľu.

08:57 V Európe je najhoršia situácia v Taliansku, kde sa počet chorých blíži k 3 800. Krajina v pondelok vyhlásila karanténu pre regióny na severe.

08:36 Epidémia ochorenia Covid-19 v Číne sa naďalej spomaľuje. Ako informovala agentúra AP, v pondelok už krajina ohlásila len 40 nových prípadov.

08:23 Zdravotný stav 52-ročného muža, ktorému minulý týždeň na Slovensku ako prvému diagnostikovali ochorenie COVID-19, sa zhoršil. Slovák, ktorý pochádza z obce Kostolište v okrese Malacky, bol v piatok hospitalizovaný so zápalom pľúc.
Pacient je aktuálne vo vážnom stave, ale stabilizovaný, po zhodnotení jeho klinického stavu mu bola nasadená liečba,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

08:04 Nemocnica Košice – Šaca v nedeľu popoludní prijala 86-ročného pacienta s vážnymi dýchacími ťažkosťami. „Jeho vnuk má pozitívnu cestovateľskú anamnézu,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavlíková.

07:41 Vírus sa rozširuje aj v Spojených štátoch. Dosiahol až do Kongresu, keď dvaja jeho členovia, Ted Cruz a Paul Gosar, prišli do kontaktu s infikovaným mužom. Obaja sa stiahli do domácej izolácie.

07:33 Po použití bankoviek by ste si mali preventívne umyť ruky, informuje britský Daily Telegraph. Vírus sa totiž môže nachádzať aj na nich, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

07:06 Portugalský prezident v súvislosti s novým koronavírusom zrušil všetky verejné aktivity a zostáva v domácej karanténe. Jeho kancelária o tom informovala s tým, že 71-ročný politik nedávno prijal skupinu študentov zo školy, ktorú následne zatvorili, keďže jednému zo študentov diagnostikovali respiračné ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša RačkováDenisa SakováErika JurinováEva RovenskáJán MikasJaroslav PaškaMartina PavlikováPeter PellegriniVladimíra PetrušováZSSK
Firmy a inštitúcie AGELArrivaBratislavská vodárenská spoločnosť (BVS)DPB Dopravný podnik BratislavaDPMK Dopravný podnik mesta KošiceEsetEU Európska úniaInchebaKDH Kresťanskodemokratické hnutieLF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachMestské divadlo P. O. HviezdoslavaNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíPrešovská univerzita v PrešovePSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)RegioJetSLeK Slovenská Lekárnická KomoraSlovak LinesSlovenská poštaSlovenský atletický zväzSND Slovenské národné divadloSNM Slovenské národné múzeumSNS Slovenská národná stranaSociálna poisťovňaUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura KošiceÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaWHO Svetová zdravotnícka organizáciaŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)