Ľudia s podozrením na HIV by testovanie nemali odkladať, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HIV, AIDS
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetový deň boja proti AIDS, ktorý si každoročne pripomíname 1. decembra, sa usiluje vyjadriť podporu ľuďom s HIV/AIDS, pripomenúť význam prevencie, intenzívnejšie vzdelávať a zvyšovať povedomie verejnosti o infekcii HIV a ochorení AIDS.

Červená stužka sa stala univerzálnym symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS. Pripomína nám dôležitosť boja proti šíreniu tohto vírusu a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Nízky počet na Slovensku

„Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 bolo do 30. júna tohto roka registrovaných u občanov Slovenska aj cudzincov spolu 1 576 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti,” informuje vedúca sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ Adriana Mečochová.

Z 1 263 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti u občanov Slovenska sa vyskytlo 1 141 prípadov u mužov a 122 u žien. U 153 osôb, z toho 140 mužov a 13 žien, prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 95 úmrtí ľudí s HIV, z toho 74 v štádiu AIDS.

„Slovenská republika patrí medzi krajiny s relatívne nízkym počtom ľudí s HIV/AIDS. Počet prípadov však priebežne narastá. Je preto nevyhnutné pokračovať v účinnej prevencii tohto ochorenia,” upozorňuje Júlia Adamčíková zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ.

Testovanie na HIV

Testovanie infekcie HIV ponúka na Slovensku jedenásť vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva s poradňami prevencie HIV/AIDS.

Testovanie infekcie HIV tiež ponúkajú Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, HIV Check Point Bratislava a niektoré laboratóriá klinickej mikrobiológie. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj svojho všeobecného lekára.

Poradne, v ktorých odborníci poskytujú osobné konzultácie s možnosťou odberu krvi na vyšetrenie anti-HIV protilátok, sú na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Nitre, v Prešove, v Trenčíne, v Žiline, v Martine, v Dolnom Kubíne, v Liptovskom Mikuláši, v Nových Zámkoch a v Žiari nad Hronom, ako aj v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS. Klient ich môže kontaktovať aj telefonicky alebo emailom.

Imunitný systém človeka

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti napádajúci imunitný systém človeka, čím znižuje jeho obranyschopnosť voči ochoreniam.

Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, infekcie využívajúce oslabený imunitný systém a onkologické ochorenia.

V súčasnosti je už infekcia HIV veľmi dobre liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie. Po zistení HIV pozitivity je dôležité čo najskôr začať liečbu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR