- aktualizované 8. decembra, 11:55
Mimoriadnou udalosťou bude aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Vláda SR schválila návrh zákona predložený Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorý dopĺňa definíciu mimoriadnej udalosti.
Návrh zákona
Nový návrh zákona sa zameriava na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, zároveň reaguje na nedostatok legislatívnych mechanizmov potrebných na efektívne riadenie zdravotníckych krízových situácií. Nový zákon prerokuje v Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní.
Vládny kabinet bude rokovať o posilnení zdravotníckych opatrení pred cestou premiéra do Brazílie
„Návrh obsahuje opatrenia na ochranu verejného zdravia a prevenciu zásahov do základných práv a slobôd,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Navrhovaná legislatíva mení a dopĺňa existujúce zákony vrátane zákona o civilnej ochrane a Trestného zákona.
Časové obmedzenie
Zavádza pojem „kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ pričom sa uvažuje aj o sankcionovaní zdravotníckych pracovníkov, ktorí v mimoriadnych situáciách neplnia svoje povinnosti. V návrhu sa uvádza, že odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá v prípade porušovania povinností, resp. vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.
Lekári prekročili určitú červenú líniu, podľa Fica s ich platmi je to stále „tá istá rozprávka“
„Navrhujeme časové obmedzenie na vyhlásenie a predlžovanie mimoriadnej situácie na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia o ďalších 60 dní“ píše sa v návrhu.
Vzhľadom na zvýšené odchody zdravotníckych pracovníkov počas kríz, ako je aj súčasná situácia s približne 3 300 lekárskymi výpoveďami, návrh zavádza právomoc okresných úradov určiť lekárov oprávnených posudzovať dočasnú pracovnú neschopnosť týchto pracovníkov.
Dôvera verejnosti
Právna úprava sa tiež zaoberá trestnoprávnymi dôsledkami porušenia povinností v čase mimoriadnych situácií, pričom ustanovuje jednotlivé skutkové podstaty trestných činov a ich sankcie.
Lekárski odborári sa chcú dohodnúť s vládou na skutočných riešeniach, 3300 lekárov je stále vo výpovednej lehote
Návrh zákona si kladie za cieľ posilniť dôveru verejnosti v zdravotnícky systém a efektívne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť počas krízových stavov.
Ako uvádza dôvodová správa, zákon nemá vplyv na rozpočet verejnej správy a jeho účinnosť sa predpokladá dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.
Konkrétne požiadavky
Minister zdravotníctva Kamil Šaško po rokovaní vlády uviedol, že s odborármi rokoval viac ako tridsať hodín a stále trvá na tom, že 90 % požiadaviek odborárov je splnených resp. v procese plnenia.
Minister Šaško vyzval šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského, aby do utorka predložil konkrétne požiadavky, čo ešte z pohľadu odborárov žiadajú od ministra, aby boli výpovede stiahnuté.
Výsledkom vládou schválenej novely zákonov bude podľa ministra zdravotníctva možnosť vyhlásiť mimoriadnu situáciu v konkrétnych okresoch po dobu 60 dní. Ako ďalej pokračoval ide o 12 okresov z celkových 79.
Vláda podľa ministra Šaška neuvažovala o vyhlásení núdzového stavu. Minister Šaško je presvedčený, že tento nástroj nebude vláda musieť použiť. Minister prízvukoval, že pacient sa nesmie stať rukojemníkom lekárskych odborov. Doplnil, tiež, že navrhnuté zmeny sú plne v súlade ústavou a platnou slovenskou legislatívou a v žiadnom prípade nejde o nútenú prácu.