Minister Lengvarský vníma problém zaočkovanosti na východe, všeobecní lekári to môžu zmeniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Očkovanie v obci Hrašovík
Zľava: Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a starostka obce Hrašovík Renáta Demková počas brífingu v rámci vakcinácie proti COVID-19 výjazdovou očkovacou službou Košického samosprávneho kraja v obci Hrašovík. Hrašovík, 11. jún 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vníma potrebu zvýšenia zaočkovanosti na východe. Povedal to v piatok popoludní pri návšteve obce Hrašovík, kde prebiehalo očkovanie mobilným vakcinačným tímom Košického samosprávneho kraja (KSK).

Veľká výzva v marginalizovaných komunitách

Dnes sme si urobili pracovný výjazd na východ Slovenska. Vnímame potrebu zvýšenia percenta zaočkovanosti, osobitne v týchto regiónoch. Tak som sa prišiel pozrieť osobne a stretol som sa s ľuďmi, ktorí to očkovanie organizujú, a zisťoval, v akom smere im môže ministerstvo pomôcť,“ uviedol minister Lengvarský. Ako ďalej dodal jedným z problémov je dodávanie vakcín do regiónov, predpokladá však, že s nábehom očkovania u všeobecných lekárov sa systém zrýchli.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku bude veľkou výzvou očkovanie v marginalizovaných rómskych komunitách. „Bude tu potrebný individuálnejší prístup a špeciálny druh komunikácie. Budeme musieť v každej obci či osade komunikovať s tými správnymi ľuďmi, aby tí vedeli šíriť tu správnu informáciu, keďže tam je to založené na dôvere. Marginalizované rómske komunity sú také, že sa dajú zaočkovať buď všetci, alebo nikto, a zatiaľ to vyzerá tak, že sa nechcú očkovať,“ uviedol Trnka.

Očkovanie prostredníctvom mobilných vakcinačných tímov

V pondelok 7. júna začal KSK s očkovaním seniorov v obciach prostredníctvom očkovacieho autobusu a prvou zastávkou bola obec Sady nad Torysou. Okrem očkovacieho autobusu pokračuje Košický samosprávny kraj aj v očkovaní prostredníctvom mobilných vakcinačných tímov.

Tie podávajú vakcíny vždy na jednom vopred určenom mieste v obciach a mestách, prevažne v kultúrnych domoch, telocvičniach či na obecných úradoch. Na očkovanie prostredníctvom mobilnej očkovacej služby sa doposiaľ prihlásilo takmer 300 obcí a miest Košického kraja, ktoré zaregistrovali na očkovanie 11-tisíc obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav TrnkaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)