Ministerka Dolinková navrhuje narýchlo meniť ďalší zákon, chce tým predísť zlyhaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti

MZ SR: Návšteva premiéra na ministerstve
Sprava: Premiér SR Róbert Fico a ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve zdravotníctva SR. Bratislava, 8. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica navrhuje v zrýchlenom konaní novelizovať zákon o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Chce tým predísť zlyhaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku od 1. januára budúceho roka.

Odstránenie prekážky

Novela zákona rieši nutnosť uzatvoriť elektronickú dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti prostredníctvom technického zariadenia poskytovateľa a občianskeho preukazu s čipom.

Značná časť obyvateľov Slovenska nemá občiansky preukaz s čipom a toto ustanovenie zákona je teda pre nich nevykonateľné. Legislatívna úprava preto odstránením tejto prekážky umožní širšie využitie služieb u obyvateľstva,“ uviedlo k návrhu ministerstvo zdravotníctva.

Prístup k zdravotným záznamom

Legislatívny návrh rieši aj prístup zdravotníckych pracovníkov k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky v rozsahu a za podmienok určených zákonom prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom.

Keďže značná časť obyvateľov Slovenska nemá občiansky preukaz s čipom, pri výkone zdravotníckeho povolania by bol značne obmedzený prístup zdravotníckych pracovníkov k elektronickým zdravotným záznamom občanov,“ tvrdí rezort.

Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmto návrhom zaoberal v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR