Hnutie Slovensko vyzýva Čaputovú, aby nepodpísala zákon o odsunutí maximálnych čakacích lehôt na operácie

NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Poslanec NR SR za hnutie Slovensko Igor Matovič (v popredí). Foto: SITA/ Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Po 30 rokoch mali mať pacienti pri 700 diagnózach od začiatku budúceho roka právo byť liečení a operovaní do istej maximálnej čakacej lehoty.

Hnutie Slovensko vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa postavila za pacientov a zákon, posúvajúci účinnosť maximálnych čakacích lehôt o rok, nepodpísala.

Berú právo na včasné operácie a liečbu

„Neboli splnené ani podmienky na skrátené legislatívne konanie,“ upozorňuje exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Celý sektor, vrátane poisťovní, mal podľa neho dva roky času od schválenia zákona sa na zmenu pripraviť.

„Podpísaním zákona budú pacienti od 1. januára budúceho roka zomierať na odvrátiteľné úmrtia, pretože im pani ministerka berie právo na včasné operácie a liečbu. Prosím pani prezidentku, aby spoločne s nami zabojovala za pacientov,“ doplnil Krajčí.

Hnutie Slovensko posiela hlave štátu list, v ktorom jej okrem výzvy predkladá aj možnosti, ako sa dá zákon upraviť v prospech pacientov.

Parlament v stredu definitívne schválil návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), aby sa o jeden rok odsunul pre pacientov dôležitý nárok. Od začiatku budúceho roka mali mať pacienti garantované maximálne čakacie lehoty pri približne 700 operáciách.

Procesne a organizačne nevykonateľné

Ak by zdravotné poisťovne tieto maximálne čakacie lehoty pre svojich poistencov nezabezpečili, museli by im preplatiť operáciu v súkromnej klinike alebo v zahraničí.

Tento nárok pre pacientov do legislatívy presadil exminister zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko). Odsunutie tohto nároku na 1. január 2025 poslanci schválili v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Rezort zdravotníctva v novele zákona reaguje na potrebu oddialenia dátumu vzniku nároku pacienta na poskytnutie zdravotnej starostlivosti vo vzťahu k čakacím listinám. Podľa ministerstva zdravotníctva je to k 1. januáru budúceho roka v prvom roku zberu čakacích listín technicky, procesne a organizačne nevykonateľné.

Novela zákona má tiež predísť zlyhaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti v niektorých oblastiach Slovenska od 1. januára budúceho roka.

Kategorizácia nemocníc

Napriek povinnosti vyplývajúcej zo zákona rozhodnúť o podmienenom zaradení nemocníc do siete a vydať prvý zoznam kategorizovaných nemocníc do 31. decembra 2022, ministerstvo zdravotníctva nerozhodlo o zaradení všetkých nemocníc vydaním rozhodnutia, ktoré spĺňa všetky zákonom kladené náležitosti rozhodnutia.

„Vo vzťahu k nezaradeným všeobecným a špecializovaným nemocniciam, ktoré sú v prvej podmienenej kategorizácii uvedené ako nemocnice I. úrovne, vydalo ministerstvo zdravotníctva len písomné listiny označené ako „Informačný list“, s ktorými nie sú spojené právne účinky a nemožno tieto informačné listy de iure považovať za rozhodnutia,“ upozorňuje ministerstvo.

Ak tieto nemocnice nebudú do 1. januára budúceho roka zaradené do prvého zoznamu kategorizovaných nemocníc, môže to podľa rezortu znamenať významný zásah do dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v určitých oblastiach Slovenska.

„Uvedenú chybu je potrebné napraviť úpravou zákona tak, aby sa mohli vydať rozhodnutia, čím sa nepochybne docieli zabezpečenie kontinuity a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v želanom rozsahu a kvalite,“ uviedol rezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíZuzana ČaputováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMatovičovo hnutie Slovensko