Matovičove obavy sa naplnili, dôležitý nárok pre pacientov chce vláda odsunúť o jeden rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Návšteva premiéra na ministerstve
Sprava: Premiér SR Róbert Fico a ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve zdravotníctva SR. Bratislava, 8. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Obavy predsedu hnutia Slovensko Igora Matoviča sa naplnili. Vláda Roberta Fica schválila návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), aby sa o jeden rok odsunul pre pacientov dôležitý nárok.

Procesne a organizačne nevykonateľné

Od začiatku budúceho roka mali mať pacienti garantované maximálne čakacie lehoty pri približne 700 operáciách. Ak by zdravotné poisťovne tieto maximálne čakacie lehoty pre svojich poistencov nezabezpečili, museli by im preplatiť operáciu v súkromnej klinike alebo v zahraničí.

Tento nárok pre pacientov do legislatívy presadil exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Vláda súčasne schválila návrh, aby sa parlament týmto návrhom zaoberal v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Rezort zdravotníctva v legislatívnom návrhu, ktorý schválila vláda, reaguje na potrebu oddialenia dátumu vzniku nároku pacienta na poskytnutie zdravotnej starostlivosti vo vzťahu k čakacím listinám. Podľa ministerstva zdravotníctva je to k 1. januáru budúceho roka v prvom roku zberu čakacích listín technicky, procesne a organizačne nevykonateľné.

Zaradenie nemocníc do siete

Novela zákona má tiež predísť zlyhaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti v niektorých oblastiach Slovenska od 1. januára budúceho roka. Napriek povinnosti vyplývajúcej zo zákona rozhodnúť o podmienenom zaradení nemocníc do siete a vydať prvý zoznam kategorizovaných nemocníc do 31. decembra 2022, ministerstvo zdravotníctva nerozhodlo o zaradení všetkých nemocníc vydaním rozhodnutia, ktoré spĺňa všetky zákonom kladené náležitosti rozhodnutia.

Vo vzťahu k nezaradeným všeobecným a špecializovaným nemocniciam, ktoré sú v prvej podmienenej kategorizácii uvedené ako nemocnice I. úrovne, vydalo ministerstvo zdravotníctva len písomné listiny označené ako ,Informačný list‘ , s ktorými nie sú spojené právne účinky a nemožno tieto informačné listy de iure považovať za rozhodnutia,“ upozorňuje ministerstvo.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Ak tieto nemocnice nebudú do 1. januára budúceho roka zaradené do prvého zoznamu kategorizovaných nemocníc, môže to podľa rezortu znamenať významný zásah do dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v určitých oblastiach Slovenska.

Uvedenú chybu je potrebné napraviť úpravou zákona tak, aby sa mohli vydať rozhodnutia, čím sa nepochybne docieli zabezpečenie kontinuity a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v želanom rozsahu a kvalite,“ uviedol rezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMatovičovo hnutie Slovensko