Prvý prehrešok ministerky Dolinkovej? Sieť nemocníc mala rozšíriť o dve nemocnice v rozpore so zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (uprostred). Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko Oskar Dvořák podáva poslaneckú interpeláciu na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD).

Opozičná strana má podozrenie, že ministerka dve nemocnice zaradila do siete nemocníc v rozpore so zákonom. Informovala o tom hovorkyňa Progresívneho Slovenska Tereza Mikáčová.

„Penta nedávno spustila prevádzku svojej bratislavskej Nemocnice Bory a Agel zas svoje Kardiocentrum v Košiciach. Obidve majú ambíciu zaradiť sa medzi špičkové nemocnice, teda najvyššie úrovne nemocníc. Zákon však má jasné pravidlá, ktoré musí každý rešpektovať – vrátane ministerky,” uviedol Dvořák.

Nemocnica Bory

Každá nemocnica, ktorá má ambíciu zaradiť sa medzi veľké univerzitné a fakultné nemocnice, musí mať v spádovom území istý počet poistencov.

„V Bratislave je podľa tohto kľúča priestor iba pre jednu nemocnicu v tretej a vyššej úrovni, ktorý napĺňa Univerzitná nemocnica Bratislava. Ministerka Dolinková tam však v rozpore so zákonom zaradila Nemocnicu Bory,” upozornil Dvořák.

Kardiocentrum Agel

Ďalšou nezákonne zaradenou špecializovanou nemocnicou je podľa neho Kardiocentrum Agel, pretože vzniklo až tento rok, teda nemalo v rokoch 2019 až 2021 žiadne výkony, ktoré sú podmienkou zaradenia do siete nemocníc pri špecializovaných nemocniciach.

„Ministerku Dolinkovú budem žiadať o vysvetlenie krokov a nápravu situácie. Zákon má platiť pre všetkých rovnako,” uzavrel Dvořák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oskar DvořákZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie AGELKardiocentrum AgelNemocnica BoryPentaPS Progresívne Slovensko