Ministerka Dolinková vyzvala na podporenie zbierky Deň narcisov, ľudí chce motivovať k prevencii (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Deň narcisov
Zľava: Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková a výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Kováčová počas tlačovej konferencie pri príležitosti 28. ročníka Dňa narcisov na Ministerstve zdravotníctva SR. Bratislava, 18. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) vyzvala všetkých, ktorí môžu prispieť na zbierku pri príležitosti Dňa narcisov finančne, aby tak spravili a vyjadrili svoju solidaritu s onkologickými pacientmi pripnutím žltého narcisu ako symbolu nádeje.

Povedala to na tlačovej besede pri príležitosti Dňa narcisov. Dodala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci Ligou proti rakovine, ale i ďalšími organizáciami, ktoré sa venujú pomoci onkologickým pacientom, pripravujú skríningové programy i národné akčné programy na podporu prevencie pri onkologických ochoreniach.

Ľudí chcú motivovať k prevencii

„Budeme robiť všetko pre to, aby sme motivovali ľudí chodiť na prevenciu. Nielen tú primárnu, ale aj sekundárnu, terciárnu. Aby chodili na skríningové programy, pretože čím skôr toto ochorenie zachytíme, tým je väčšia šanca na to, aby boli pacienti úspešne vyliečení,“ zdôraznila ministerka.

Dodala, že ročne pribudne na Slovensku 40-tisíc onkologických pacientov, i preto zdôraznila prevenciu ako jednu z priorít svojho rezortu. Dodala, že verí, že sa i naďalej budú v spolupráci aj s Ligou proti rakovine venovať tejto problematike.

Dodala, že podľa jej informácií sa ročne vyzbiera v rámci zbierky pri príležitosti Dňa narcisov okolo milióna eur, dodala, že na celom Slovensku je zapojených približne 12-tisíc dobrovoľníkov. Dolinková zdôraznila, že ju teší každoročná podpora jej rezortu pre Deň narcisov.

Dôležitý je znak solidarity

Výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová doplnila, že tento rok ide o 28. ročník Dňa narcisov. „Je to jediný deň v roku, keď sa obraciame s prosbou na verejnosť a prosíme ju o podporu v rámci verejnej finančnej zbierky,“ vraví.

Zdôraznila, že nejde len o finančné prostriedky, ale dôležitý je i znak solidarity a spolupatričnosti v podobe pripnutého narcisu. Podľa Kováčovej onkologickí pacienti vnímajú toto gesto veľmi citlivo a je pre nich povzbudením.

„Pre nás ako pre Ligu proti rakovine je prejavom dôvery,“ dodala s tým, že táto dôvera ich zväzuje, aby prinášali projekty a programy, ktoré adresne pomáhajú ľuďom.

Nelichotivá štatistika

Doplnila, že okrem toho, že na Slovensku ročne pribudne 40-tisíc pacientov trpiacich onkologickým ochorením, je tu i nelichotivá štatistika v podobe 14-tisíc úmrtí ročne na tieto ochorenia.

„Nechceme strašiť, ale, žiaľ, tie predpovede znejú tak, že tých onkologických pacientov pribúdať bude,“ dodala. Podobne ako ministerka zdôraznila potrebu prevencie, ktorej sa Liga dlhodobo venuje.

Práve Deň narcisov pomáha podľa Kováčovej šíriť informácie o programoch a projektoch Ligy proti rakovine, no zároveň im umožňuje šíriť i osvetu, napríklad v školách či vo firmách, kde vzdelávajú o tom, ako predchádzať ochoreniam.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KováčováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR