Ministerstvo ušetrilo pri nákupoch od roku 2017 takmer 75 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ct_ilustr.jpg
Foto: Pixabay.com

Rezort pripravuje centrálne nákupy aj na ďalšie oblasti. V prípravnej fáze sú RTG prístroje, vyhlasuje súťaž aj na infúznu techniku, ventilátory.

Ministerstvo zdravotníctva usporilo na nákupoch od roku 2017 takmer 75 miliónov eur. Ako informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ušetrené prostriedky môžu nemocnice investovať do oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú – viac peňazí smeruje na moderné inovatívne lieky, do ambulancií aj nemocníc.

Odhadované úspory dosiahol rezort centrálnym obstarávaním, či refinancovaním.

Najviac ušetrilo centrálne obstarávanie

Riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana priblížil, že z usporenej sumy tvorilo 1,5 milióna eur benchmarkovanie cien zdravotníckej techniky, približne 30 mil. eur prinieslo zase zrefinancovanie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu v rámci Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Viac ako tri milióny eur predstavuje úspora pri nemocničných nákupoch liekov zdravotníckeho materiálu a pomôcok. Najväčšiu časť, 40 mil. eur, tvorili úspory vďaka centrálnemu obstarávaniu.

K výrazným úsporám pomohla dvojkolová elektronická aukcia, ktorú rezort zaviedol ešte v roku 2017 za vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Ministerstvo nakúpilo 13 nových CT prístrojov pre nemocnice s úsporou približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými a slovenskými cenami.

Pripravujú sa ďalšie nákupy

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje centrálne nákupy aj na ďalšie oblasti.

„V prípravnej fáze sú RTG prístroje, vyhlasujeme súťaž aj na infúznu techniku, ventilátory a čakajú nás prvé aukcie MR prístrojov. Do nemocníc tak už čoskoro pôjde ďalšia prístrojová technika,“ doplnila Kalavská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať