Ministerstvo zdravotníctva ešte neukončilo kontroly v nemocniciach v prípade porušovania normatívov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nemocnica, pacientka
71-ročná pacientka bola infekčná rekordných 70 dní. Lekári zostali zaskočení Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) začalo kontroly v nemocniciach v prípade porušovania personálnych normatívov. Rezort to uviedol pre agentúru SITA.

Ako informovali v tomto týždni Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), zatiaľ nedostali od ministerstva informácie o výsledku kontrol v nemocniciach, ktoré sa týkali porušovania personálnych normatívov. „Nakoľko ešte kontroly neboli ukončené, nie je možné sa k ich priebehu vyjadrovať,“ uviedlo ministerstvo.

Systémové skvalitňovanie zdravotníctva

„Ministerstvo zdravotníctva uvádza do praxe množstvo opatrení s prioritným zámerom – systémovo skvalitňovať slovenské zdravotníctvo. Zároveň sme otvorení každej konštruktívnej spolupráci, vrátane LOZ. Jeho členovia sú informovaní, že realizujeme zmeny, ktoré prinesú pozitívny stabilný efekt pre zdravotnícky systém,“ informoval rezort.

Ako uviedol, pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, pripravujú výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení.

„Aktuálne ide zatiaľ o pracovnú verziu, pričom vnímame podnety všetkých zainteresovaných strán,“ poznamenalo ministerstvo. Personálne normatívy sú podľa rezortu aktuálne upravené Výnosom MZ SR o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zaradení.

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že všetky manažmenty nemocníc sú plne zodpovedné za dodržiavanie predpisov, vrátane kvalitného poskytovania zdravotnej starostlivosti a dodržiavania bezpečnosti pacientov.

Nedostatok personálu na oddeleniach

V rámci kampane “Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!” urgujú LOZ a OZ SaPA odpoveď ministerstva zdravotníctva na podnety občanov pre podozrenia z nedodržiavania normatívov v ôsmich nemocniciach.

Tieto podnety sa týkali podozrenia na nedostatok personálu na oddeleniach ôsmich nemocníc „Ani po troch mesiacoch sme z ministerstva nedostali žiadne informácie o výsledku kontrol v daných nemocniciach,“ uviedli predtým v tlačovej správe odborári.

V súvislosti s kampaňou ministerku zdravotníctva listom požiadali o vykonanie kontrol súvisiacich s konkrétnymi nemocnicami. „Aj na tomto príklade vidno, ako vážne myslí ministerstvo toľko spomínanú stratifikáciu nemocníc. Ak ministerstvo zdravotníctva nevie dohliadať na dodržiavanie ani dnešných pár indikátorov kvality v nemocniciach, ako vážne myslí pani ministerka stratifikáciu, kde ministerstvo určuje navyše ďalšie indikátory kvality, na dodržiavanie ktorých má aj dohliadať,“ pýtal sa predseda LOZ Peter Visolajský.

Prešetrenie sa týka ôsmich nemocníc

Žiadna veľká reforma sa podľa neho nemôže uskutočniť, ak základné funkcie a minimálne štandardy nie sú kontrolované a dodržiavané. „Je smutné, že ministerstvo neignoruje pri týchto podnetoch len nás lekárov a sestry, ale predovšetkým ignoruje pacientov, ktorí nám podnety zaslali,“ dodal.

Žiadosť o prešetrenie dodržiavania normatívov sa týkala konkrétnych oddelení nemocníc v Žiline, Trenčíne, Leviciach, Galante, Topoľčanoch, Humennom, Nitre a Bardejove.

„Pacienti a ich rodinní príslušníci majú naďalej možnosť poslať podnety na nedostatok personálu v nemocniciach. Podnety po doručení písomnou alebo emailovou formou na chybajucipersonal@loz.sk zástupcovia LOZ a OZ SaPA spracujú a doručia ministerstvu zdravotníctva,“ informovali obe združenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SROZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek