Medici z Košíc pomáhajú bezdomovcom, ošetrujú im zranenia a otestovali ich na COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti, medicína
Foto: ilustračné, Getty Images

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach v rámci projektu „Homeless not hopeless“ podávajú pomocnú ruku ľuďom bez domova. Od júna tohto roka vykonávajú raz mesačne skríning ochorení v zariadení pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach. Informovala o tom Jaroslava Oravcová z UPJŠ.

Merajú tlak aj glykémiu

Desaťčlenný tím medikov dosiaľ uskutočnil v útulku dosiaľ tri návštevy, v rámci ktorých študenti všeobecného lekárstva UPJŠ LF zaznamenávali anamnézu klientov a základné medicínske vyšetrenia.

„Bezdomovcom meriame tlak a glykémiu, prípadne im ošetrujeme rôzne zranenia a povrchové infekcie, napríklad po amputácii končatiny, popáleninách alebo uštipnutí hmyzom. Zisťujeme aj stav ich chrupu a s ohľadom na celkový zdravotný stav vyhodnocujeme, ktorí z obyvateľov útulku by potrebovali nadväzujúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť,“ uviedla študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ester Tomajková, ktorá je tiež členkou Akademického senátu UPJŠ LF a Spolku medikov mesta Košice.

Benefičnú aktivitu študentov UPJŠ LF organizuje Klub ľudských práv a mieru Spolku medikov mesta Košice v spolupráci s Nadáciou DeDo a slovenským odborníkom na tropickú medicínu Vladimírom Krčmérym.

Testovanie na COVID-19

Ten bol osobne prítomný pri dvoch návštevách v Bernátovciach a okrem lekárskeho vedenia medikov realizoval so svojom tímom rýchlotestovanie obyvateľov útulku na COVID-19.

Posledná návšteva študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v útulku pre bezdomovcov sa konala vo štvrtok 6. augusta a ďalšia sa uskutoční začiatkom septembra.

Od jesene budú medici pomáhať touto formou dvakrát do mesiaca, pričom pôjde o dlhodobý projekt bez časového ohraničenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ester TomajkováJaroslava OravcováVladimír Krčméry
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach