Moderna zažalovala Pfizer a jej partnera BioNTech za zneužitie patentu pri výrobe vakcín proti koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Moderna, vakcína, koronavírus
Vakcíny od firmy Moderna. Foto: ilustračné, SITA/AP

Biotechnologická spoločnosť Moderna žaluje farmaceutickú firmu Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech za porušenie patentov na technológiu pri výrobe ich vakcíny proti koronavírusu.

Ochrana technológie a patentov

Moderna v piatok uviedla, že vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer-BioNTech porušuje patenty, ktoré podala v rokoch 2010 až 2016 na ochranu technológie za jej očkovacou látkou Spikevax. Spoločnosť podala žaloby na federálnom súde v USA aj na súde v Nemecku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel v pripravenom vyhlásení uviedol, že firma bola priekopníkom mRNA technológie a investovala miliardy dolárov do jej vytvorenia.

Technológia mRNA

Hovorkyňa Pfizeru odmietla situáciu komentovať a povedala, že firma nedostala kópiu súdnych dokumentov. Vakcíny Comirnaty a Spikevax sú obe založené na technológii mRNA.

Fungujú tak, že obsahujú genetický kód pre spike proteín, ktorý pokrýva povrch koronavírusu, uzavretý v drobnej guľôčke tuku a ten inštruuje bunky tela, aby vytvorili neškodné kópie spike proteínu, ktoré pripravia imunitný systém, aby rozpoznal skutočný vírus.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BioNTechModernaPfizer