Vláda si stanovila priority, týmito bodmi chce zlepšiť slovenské zdravotníctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Rekonštrukcia UNB Ružinov
Slovenské zdravotníctvo potrebuje pomoc a zmeny k lepšiemu. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Zmodernizovanie nemocníc, zavedenie DRG systému ako nového platobného mechanizmu pre nemocnice, zefektívnenie ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti a kvalitnejšia dátová podpora. Takéto krátkodobé priority pre rezort zdravotníctva stanovuje programové vyhlásenie vlády, ktoré schválil kabinet Ľudovíta Ódora.

Vláda má víziu zrealizovať procesy pre udržateľnosť kľúčových projektov financovaných z plánu obnovy. Zameria sa pritom najmä na reálne nastavenie projektov nemocníc a záchrannej zdravotnej služby. Najdôležitejším kritériom bude realizovateľnosť. Kabinet preto pripraví alternatívne využívanie zdrojov, ak budú jednotlivé projekty vykazovať vysoké riziko nesplnenia hlavných míľnikov.

Zavedenie DRG systému

DRG systém by sa mal stať novým platobným mechanizmom pre nemocnice. Pokračovanie v jeho implementácii podľa vlády umožní kategorizovať hospitalizačné prípady a tým zároveň analyzovať a porovnávať zdravotnícke zariadenia, ktoré poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Vláda má víziu pripraviť DRG systém tak, aby od 1. januára 2024 zabezpečoval nielen výkaznícky, ale do určitej úrovne aj úhradový mechanizmus. Zámerom je, aby bol DRG systém od začiatku roka 2024 akcieschopný a zohľadňoval potreby ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Zefektívnenie zdravotnej starostlivosti

Medzi krátkodobé priority taktiež patrí zefektívnenie ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

V ambulantnom sektore chce kabinet nadviazať na reformu siete nemocníc a zároveň upraviť výkaznícke a úhradové mechanizmy, ktorých súčasťou je aj príprava nového katalógu výkonov. V nadväznosti na reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti rezort zdravotníctva vypracuje vyhlášku upravujúcu personálne zabezpečenia ambulantnej pohotovostnej služby.

Elektronická zdravotná dokumentácia

V oblasti kvalitnejšej dátovej podpory vláda predstaví širší zoznam opatrení, ktoré budú sledovať zlepšenie fungovania NCZI. Kabinet sa zaväzuje zaviesť skríning rakoviny pľúc cez zdokonalený eVýmenný lístok.

Dlhodobý problém zdieľania informácií medzi zdravotníckymi pracovníkmi chce vláda parciálne riešiť sprístupnením zdravotnej dokumentácie pacienta pre lekárov na urgente ako aj pre špecialistov. Informatickú bezpečnosť ako aj kyberbezpečnosť kabinet podporí etablovaním pilotného bezpečnostného monitoringu nemocníc

Problémom je financovanie zdravotníctva

Medzi strednodobé priority vlády patrí efektívne financovanie zdravotníctva.

Vláda, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb v roku 2023, bude musieť urýchlene nájsť dlhodobé stabilizačné riešenia na zastavenie narastajúceho dlhu v ústavnej zdravotnej starostlivosti, dnes v úrovni viac ako 1 miliardy eur. Efektívne financovanie zdravotníctva je podľa kabinetu základom pre presadzovanie následných reforiem a konceptov rozvoja všetkých zložiek zúčastňujúcich sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Ódor