MZ: Stratifikácia zlepší prístup pacientov k urgentným príjmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: SITA / Monika Zaťková
Návrh stratifikácie v utorok prerokovali poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru. V diskusii budú pokračovať aj na budúci týždeň.

Pacientom by sa mal zlepšiť prístup k urgentným prímom. Vyplýva to z nového dokumentu stratifikácie nemocníc, o ktorom v utorok rokovali poslanci na Výbore NR SR pre zdravotníctvo.

„Deväťdesiatjeden percent z nás bude mať vždy garantované, že autom bude mať dostupnú nemocnicu, kde bude urgentný príjem,“ uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana.

Táto dostupnosť bude do 30 minút, podľa Smatanu sa tak zlepší o 3 % oproti súčasnému stavu.

Niekoľko úrovní nemocníc

V dokumente, ktorý predložili MZ SR a IZP, sa stanovili úrovne nemocníc. Majú existovať lokálne, regionálne, národné nemocnice a kompetenčné centrá.

„V 28 skupinách výkonov, čo dokopy tvorí takmer 65 % všetkej chirurgickej elektívy, sme stanovili minimálne počty, ktoré dané pracovisko musí splniť,“ doplnil Smatana.

Väčšiu zmenu podľa neho zaznamenajú nemocnice, ktoré sa budú špecializovať na niektoré výkony.

„Nemocnice, ktoré boli určené ako regionálne, budú musieť poskytovať minimálny rozsah výkonov, národné taktiež. Kompetenčné centrá, čo sú väčšinou kardioústavy alebo onkoústavy, budú musieť v niektorých prípadoch rozšíriť svoje služby, aby si udržali svoj status,“ informoval.

Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská | Foto: SITA/Diana Černáková Foto: SITA / Diana Černáková

Stratifikáciu treba dobre vysvetliť

„Problém je len v tom, že to treba dobre vysvetliť a treba opakovať, aký je náš zámer, “ uviedla po rokovaní ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zámerom je podľa nej zlepšenie zdravotnej starostlivosti o pacientov. „My by sme touto stratifikáciou chceli dosiahnuť to, že sa zlepší kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti, a hlavne manažment pacienta,“ doplnila.

Ministerstvo podľa nej zadefinuje, kde, kto, čo a v akom rozsahu bude poskytovať.

Cigániková návrh ocenila, obáva sa však Smeru

„Skvelá robota,“ reagovala poslankyňa NR SR a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková na predložený dokument o stratifikácii.

„Nebojím sa stratifikácie ako takej, je veľmi potrebná, je výborne pripravená. Pacienti neprídu o žiadne nemocnice, budu mať kvalitnejšiu, dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ zhodnotila dokument.

Poslankyňa sa len obáva stanoviska Smeru, ktoré podla nej môže stratifikáciu spomaliť.

Zasadnutie Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa v utorok prerušilo. Poslanci budú pokračovať v téme aj budúci týždeň.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR