Na rakovinu hrubého čreva a konečníka zomrie každý týždeň 32 Slovákov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doktor, rakovina hrubého čreva
Od roku 2019 je na Slovensku dostupný skríning, tzv. OnkoKontrola karcinómu hrubého čreva a konečníka. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Marec je každoročne mesiacom osvety o rakovine hrubého čreva. Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku kolorektálneho karcinómu, každoročný prírastok pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tak predstavuje až vyše 4000 ľudí ročne a z toho polovica na túto chorobu zomiera.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že sa týmto úmrtiam dá zabrániť.

Preventívny program OnkoKontrola

Od roku 2019 je na Slovensku dostupný skríning, tzv. OnkoKontrola karcinómu hrubého čreva a konečníka. Ide o štátom riadený a vyhodnocovaný preventívny program pod dohľadom Národného onkologického inštitútu (NOI).

Vo veku 50-75 rokov majú zdraví ľudia bez príznakov každé dva roky možnosť nechať sa vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo raz za desať rokov kolonoskopicky u gastroenterológa. Zdravotné poisťovne hradia kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za desať rokov.

Ministerstvo zdravotníctva vďaka pracovnej skupine na podporu komunikácie skríningov prišlo od jesene minulého roka s kampaňou OnkoKontrola, ktorá vyzýva mužov aj ženy vo veku 50-75 rokov na jej absolvovanie – teda preventívneho skríningového vyšetrenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyšetrenie absolvuje málo ľudí

Napriek tomu, že ide o bezplatné vyšetrenie, stále ho absolvuje málo ľudí v danom veku. Pozitívnou správou je, že počet zúčastnených na OnkoKontrole v porovnaní rokov 2020-2022 rastie a presiahol v roku 2022 obdobie pred COVID pandémiou v roku 2019.

Pridajte váš krok ku krokom pre zníženie úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka – tak znie motto tohtoročnej osvetovej kampane.

Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s NOI podporuje kampaň NIE RAKOVINE a Europacolon SlovenskoECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month), ktorá využíva mobilnú aplikáciou „Step By Step“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný onkologický inštitútNie rakovineOZ europacolon Slovensko