Na Slovensku máme jedny z najlacnejších liekov v EÚ, ale problémom je ich nedostatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: ilustračné, Shutterstock

Za ostatné roky sa podarilo dosiahnuť, že Slovensko má jedny z najlacnejších liekov v Európskej únii. Patríme však medzi krajiny, kde sú lieky veľmi nedostupné.

Faktory ako starnúca populácia, skoršia diagnostika a viac chronicky chorých pacientov sú veľkou výzvou pre zdravotnícke rozpočty krajín EÚ.

Pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, narastajúca inflácia a pretrvávajúca energetická kríza vytvára zložitú situáciu pre zabezpečovanie dostupnosti liekov v celej Európe, ale hlavne v jej strednej a východnej časti. Uviedla to Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS.

Generické lieky a ich úloha

Kontinuálny nárast cien vstupných surovín ako aj zvyšovanie nákladov na výrobu liekov sú v priamom kontraste s plynulým znižovaním cien liekov. Dôkazom je zvyšujúca sa miera nedostupnosti liekov pre pacientov.

„Generické a biosimilárne lieky zohrávajú zásadnú úlohu v zvyšovaní dostupnosti liečby pacientom a prispievajú k udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti. Širším využívaním liekov je možné prispieť k zníženiu nedostupnosti liečby na Slovensku,“, konštatuje prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocká.

Generický liek je liek obsahujúci liečivá, ktoré nie sú chránené patentom. Ide o liečivá, ktorých patent stratil platnosť alebo vôbec neboli chránené patentom. Generické lieky tvoria 70 percent liekov vydaných na predpis v EÚ a odčerpávajú iba 30 percent výdavkov na lieky na predpis. Ich úloha v udržateľnosti zdravotného systému je nespochybniteľná.

Jedny z najlacnejších v Európe

Napriek viacerým legislatívnym zmenám je lieková politika na Slovensku podľa GENAS výrazne preregulovaná. Generické a biosimilárne lieky, ktoré na náš trh prichádzajú po skončení patentovej ochrany originálneho lieku, čelia viacnásobnej cenovej regulácii.

Tými sú definované vstupné kritériá a pravidelné referencovanie cien na úrovni priemeru troch najnižších európskych referenčných cien v rámci všetkých krajín EÚ.

V niektorých prípadoch aplikácia centrálnych nákupov taktiež prispieva k roztáčaniu cenovej špirály liekov smerom nadol. Aktuálne však podľa GENAS ani neexistuje efektívny nástroj na relevantné zvýšenie lieku, aj keď priemer troch najnižších referenčných cien v EÚ je vyšší, ako cena lieku na Slovensku.

„Vďaka cenovým reštrikciám a preregulovanosti trhu s liekmi máme jedny z najlacnejších liekov v Európe, súčasná inflácia sa na cenách liekov nijako neprejavila. To samozrejme láka na vývoz do krajín s vyššími cenami liekov,“ tvrdí prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Podpriemerný predaj biosimilárnych liekov

Vytlačenie generických liekov mimo systém a následný mimoriadny dovoz nekategorizovaných liekov extrémne zaťaží verejné zdroje pre zdravotný systém, nezaručí kontinuálnu dostupnosť a nevygeneruje zdroje na reinvestície do zdravotného systému.

„Slovensko patrí k štátom OECD aj EÚ s nadpriemerným, avšak dlhodobo klesajúcim alebo stagnujúcim podielom spotreby generických liekov vo finančnom aj množstvovom vyjadrení. Podiel predaných biosimilárnych liekov stúpa, ale v medzinárodnom porovnaní je podpriemerný,“ uzavrel riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

NÁVRH TITULOK:

Na Slovensku máme jedny z najlacnejších liekov, no môže byť obtiažne dostať sa k nim 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie Asociácia generických výrobcov GENASEU Európska úniaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformySLeK Slovenská Lekárnická Komora