Národný ústav v Hágoch má za sebou takmer dvojmiliónovú modernizáciu, predtým to bolo energetické šialenstvo (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VYŠNÉ HÁGY: Rekonštrukcia v národnom ústave
Odstavené parné kotly v pôvodnej kotolni Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, ktorá je technickou pamiatkou. Vyšné Hágy, 6. novembra 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch má za sebou rekonštrukciu priestorov kotolne a práčovne a modernizáciu energetického systému za takmer dva milióny eur. Investícia mu prinesie ročnú úsporu vo výške takmer 263-tisíc eur.

Energetické šialenstvo

Riaditeľ špecializovanej nemocnice Jozef Poráč pripomenul, že ústav je umiestnený v nadmorskej výške približne 1 100 metrov, energetická spotreba je tam teda vysoká. „Kúrime asi tristo dní v roku. Pre komfort pacientov to inak ani nejde,“ uviedol dnes pri predstavení projektu.

Ústav bol postavený ako liečebňa pre tuberkulózu s majestátnymi priestormi, chodbami a schodišťami, a je národnou kultúrnou pamiatkou.

„Tu v Hágoch bola jediná kotolňa, ktorá vykurovala celú obec. Kotly sú z roku 1935, vyrábali sme paru, ktorú sme rozvádzali do celého areálu, prevádzkujeme aj verejnú kanalizáciu a dva kilometre pod nami máme čistiareň odpadových vôd, bolo to energetické šialenstvo,“ opísal náročnú prevádzku Poráč.

Projekt garantovanej energetickej služby

K prvým opatreniam zameraným na zníženie nákladov pristúpili v ústave podľa jeho slov ešte v roku 2000. S realizáciou súčasného projektu začali v roku 2021.

„Išlo o logické vyústenie snahy znížiť náklady na energiách. V súčasnosti sú na úrovni štvrtiny pôvodnej spotreby,“ zhodnotil Poráč.

Keďže zariadeniu sa podľa jeho slov na rekonštrukciu nepodarilo získať peniaze z eurofondov, ani z kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu, jedinou cestou bol projekt garantovanej energetickej služby.

Ako vysvetlil, súkromná spoločnosť zabezpečila finančné prostriedky pre rekonštrukciu a garantuje úsporu, na druhej strane bude ústav investíciu splácať z ušetrených finančných prostriedkoch na energiách. Podľa riaditeľa z nich ostane aj na prevádzku zariadenia.

Pôvodné kotly ostali na mieste

Rekonštrukciu realizovali za plného chodu ústavu. Opatrenia sa týkali predovšetkým úprav tepelného hospodárstva a zariadení práčovne. Keďže parné kotle boli energeticky malo efektívne, odstavili ich a ich funkciu nahradila nová technológia.

Pôvodné kotly však ponechali na mieste, keďže ide o technické pamiatky. „Tento projekt je príkladom toho, keď štát, a v tomto prípade nemocnica, nemusí využívať verejné zdroje, pretože nemocnica spláca investície v čase z dosiahnutých úspor, ktoré garantujeme počas doby viazanosti zmluvy, v tomto prípade je to desať rokov,“ komentoval generálny riaditeľ spoločnosti e-Dome Juraj Šebo.

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Poráč
Firmy a inštitúcie Národný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy