Nárok na bezplatné očkovanie proti HPV vírusu majú mať od decembra ďalšie vekové skupiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HPV vírus, vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV je druhým najčastejším typom rakoviny na Slovensku, ktorá postihuje ženy v reprodukčnom veku.

Bezplatné očkovanie

Vďaka očkovaniu v niektorých krajinách klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 % až 97 %. Ministerstvo zdravotníctva SR chce preto rozšíriť nárok na bezplatné očkovanie proti vírusu HPV aj na ďalšie vekové skupiny detí.

Kategorizačná komisia pre lieky už odporučila zmeniť indikačné obmedzenie vakcín proti HPV a rozšíriť plnú úhradu vakcín proti HPV pre dievčatá a chlapcov aj v 14. a 15. roku života.

Zvýšenie zaočkovanosti

Už v piatok 15. septembra ministerstvo zverejní rozhodnutie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča. Ak rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, malo by sa uplatňovať od 1. decembra tohto roka.

Na Slovensku sa od mája minulého roka zaviedlo bezplatné očkovanie proti vírusu HPV pre chlapcov a dievčatá v 13. roku života. Bezplatné očkovanie prinieslo v roku 2022 výrazné zvýšenie zaočkovanosti voči infekcii vírusom HPV oproti roku 2021.

Úsporné opatrenie

Z dlhodobého hľadiska je zavedenie očkovania proti HPV podľa ministerstva zdravotníctva aj úsporným opatrením, ktoré prinesie budúce úspory z výdavkov z verejného zdravotného poistenia predchádzaním onkologických ochorení, ktoré vírus HPV spôsobuje.

„Je to skvelá správa pre mladých ľudí, pretože sa takto jednoducho a bezpečne môžu ochrániť prakticky na celý život. Ministerstvo vyzýva rodičov, aby dali zaočkovať svoje deti, a zároveň podporuje očkovacie aktivity v regiónoch a krajoch, ktoré organizujú tzv. očkovacie dni,” uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Palkovič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR