Trnavský kraj chystá očkovanie proti HPV vírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, dieťa
Trnavský kraj pripravuje očkovanie proti vírusu HPV Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trnavský samosprávny kraj pripravuje na sobotu 17. júna v poradí druhé očkovanie proti vírusu HPV. Určené je pre záujemcov o prvú, ale aj druhú či tretiu dávku vakcíny. Dobrovoľné očkovanie bude v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave.

Jednoduchá registrácia cez internet

Záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom formulára na webovej stránke cakarentt.sk. Prvý očkovací deň proti vírusu HPV v kraji bol v polovici apríla. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15. roku života, a trojdávková pre mladistvých, ktorí už tento vek dosiahli. Registrácia je otvorená aj pre záujemcov, ktorí prvé očkovanie absolvovali mimo Trnavského kraja.

Do 12 rokov zdarma

Ako informoval odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja, prihlasovací formulár je určený dospelým aj mladistvým, ktorí majú viac ako 9 rokov. Vakcína je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 rokov, ktorí ešte nemali 13. narodeniny.

Starší záujemcovia si musia vakcínu zaplatiť, môžu však využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne. Opätovná registrácia je potrebná aj pre pacientov, ktorí dostali prvú dávku vakcíny počas očkovania v mesiaci apríl.

HPV spôsobuje rakovinu

Vírus HPV (papilomavírus) podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Eleny Prokopovej spôsobuje rakovinu krčka maternice, rakovinu konečníka, hrtanu, dutiny ústnej, ale aj niektoré nerakovinové ochorenia. Očkovanie podľa nej dokáže výrazne znížiť pravdepodobnosť, že zaočkovaný človek rakoviny tohto typu dostane. Na Slovensku každý rok zomiera na rakovinu krčka maternice 200 žien, ďalších 600 každý rok ochorie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena Prokopová