Návrh na zvýšenie platov sestier prináša podľa odborárov najmä komplikácie, vyzdvihli však aj dve pozitíva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zdravotná sestra, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Návrh na zvýšenie platov sestier vyvoláva podľa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb viac otázok ako odpovedí.

Na návrhu však treba podľa nich vyzdvihnúť, že by sa mali zvýšiť už základné platy, a tiež, že v odmeňovaní sa myslí aj na roky praxe.

Návrh prináša celý raz komplikácií

„Samozrejme, chceme, aby mali sestry vyššie platy. Návrh, ktorý predstavili ministri financií a zdravotníctva na tlačovej konferencii, však prináša celý rad komplikácií. Navyše pánom ministrom by sme radi pripomenuli, že vyššie platy si zaslúžia aj ďalší zdravotnícki pracovníci, nielen zdravotné sestry,“ komentoval predseda odborového zväzu Anton Szalay.

Ak by sa navýšili základné platy zdravotných sestier z 0,89 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve na 1 %, je podľa neho otázkou, ako sa zvýšia koeficienty u ostatných zdravotníckych povolaní.

Matovič niektoré veci nevysvetlil

Minister financií Igor Matovič podľa odborárov nevysvetlil, ako je k tomu zabezpečené finančné krytie v štátnom rozpočte na rok 2023.

Tento nesystémový krok a postup ministra financií opäť potvrdzuje obchádzanie príslušných zástupcov zdravotníkov. O odmeňovaní zdravotníkov má byť diskusia na ministerstve zdravotníctva a finančné krytie má zabezpečiť ministerstvo financií v štátnom rozpočte,“ skonštatoval Szalay.

Okrem základných platov minister financií avizoval aj zavedenie príplatku za odpracované roky. „Roky praxe v tabuľke boli už v roku 2004 a myslíme si, že tento spôsob odmeňovania má svoje opodstatnenie, ale pre všetkých zdravotníkov,“ dodal Szalay.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SzalayIgor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb