Nelegálny reexport liekov pokračuje aj v dalších lekárňach, ŠÚKL avizuje odstrašujúce pokuty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liek, lieky, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov v ďalších lekárňach. K pôvodným sedemnástim lekárňam, ktoré sa podieľali na nelegálnom reexporte liekov, podľa zistení štátneho ústavu pribudlo ďalších dvanásť. Zvýšila sa aj suma vyvezených liekov, ktorá presiahla sedem miliónov eur. ŠÚKL o tom informoval v tlačovej správe.

Vývoz drahých liekov

Vo zvýšenej miere sa aj naďalej vyvážali najmä cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny či antidepresíva.

„Všetky tieto lieky spája vysoká cena. Väčšinou ide biologické lieky, pri ktorých je výroba drahšia a tým aj cena v zahraničí vyššia ako u nás,“ oznámil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček. Do nelegálneho reexportu liekov je tak podľa doterajších zistení štátneho ústavu zapojených spolu až 29 lekární.

„Pre aktuálne prebiehajúce vyšetrovanie stále ostáva v platnosti, že nemôžeme poskytnúť bližšie informácie, aby sa vyšetrovanie nemarilo ,“ dodal Potúček.

Lekárňam hrozia vysoké pokuty

Zatiaľ by malo sedemnásť lekární dostať pokutu vo výške 50-tisíc eur. Pre ďalších dvanásť subjektov však môže byť aj vyššia. Vedenie ústavu to vysvetľuje tým, že v predchádzajúcich prevádzkach bola táto suma primeraná objemu ilegálneho reexportu, s mierou tejto činnosti sa však primerane navýši aj výška pokuty tak, aby bola dostatočne odstrašujúca.

Zmenou zákona o liekoch sa mení aj udeľovanie pokút za ilegálny reexport. Kým doteraz táto činnosť spadala do pôsobnosti samosprávnych krajov a ministerstva zdravotníctva, od 1. augusta prechádza do kompetencie ŠÚKL.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Potúček
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv