Nemocnica Poprad má nové vedenie, generálnym riaditeľom bude Anton Hanušín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Poprad
Nemocnica Poprad. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Nemocnica Poprad, a.s. bude mať od 12. júna nového generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva v jednej osobe. Na jej čelo sa postaví od zajtrajšieho dňa Anton Hanušín, skúsený manažér a zároveň lekár anesteziológ, informovalo v tlačovej správe Ministerstvo zdravotníctva SR.

Do funkcie ho vymenoval minister zdravotníctva Marek Krajčí na základe riadneho výberového konania. Členkou predstavenstva nemocnice sa na dobu určitú, resp. do skončenia realizácie výberového konania na danú pozíciu stane od 12. júna Mária Turjaníková.

Bývalý riaditeľ Ladislav Slobodník bude členom predstavenstva

Šéf rezortu zdravotníctva rozhodol dnešným dňom o odvolaní Ladislava Slobodníka z funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva nemocnice, ktorý však naďalej ostáva vo funkcii člena predstavenstva, a o odvolaní Petra Obrimčáka z funkcie člena predstavenstva.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vykonáva práva jediného akcionára v Nemocnici Poprad, v uplynulom období informovalo verejnosť, že v súvislosti s činnosťou a hospodárskymi výsledkami nemocnice identifikovalo absenciu schopnosti štatutárneho orgánu prijímať rozhodnutia v procesoch riadenia Nemocnice Poprad a včas identifikovať riziká vyplývajúce z negatívneho vývoja hospodárenia spoločnosti.

Bývalé predstavenstvo nemocnice predložilo na schválenie podnikateľský plán nemocnice, ktorého výsledkom mala byť strata vo výške 1,2 mil. eur, pričom nemocnica v uplynulých obdobiach dosahovala kladné hospodárske výsledky.

Ministerstvo neschválilo plán činnosti nemocnice

Plán nemocnice, ktorého výsledkom hospodárenia je strata bez relevantného odôvodnenia a bez včasných opatrení predstavenstva alebo jeho jednotlivých členov, je neakceptovateľná,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ministerstvo zdravotníctva z daného dôvodu plán činnosti nemocnice neschválilo a požiadalo predstavenstvo o predloženie revidovaného znenia.

Napriek tomu, že nemocnica predložila revidovaný podnikateľský plán, ktorého výsledkom mal byť zisk vo výške 1 630 eur, bola výsledkom hospodárenia nemocnice za rok 2019 strata vo výške – 291-tisíc eur.

Táto strata by bola až vo výške – 1,47 mil. eur, keby nedošlo k uzatvoreniu dohody o urovnaní s VšZP vo výške 1,18 mil. eur. Aj napriek tomuto úkonu predstavenstva je výsledkom hospodárenia strata.

Rezort prijme opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej strate

Ministerstvo zdravotníctva zároveň disponuje informáciami, ktoré odôvodňujú postup rezortu vykonávajúc práva jediného akcionára, a ku ktorým sa vzhľadom na ďalšie procesné úkony vyjadrovať v tejto chvíli nebude.

Z uvedeného dôvodu minister zdravotníctva identifikoval za účelom riadnej činnosti nemocnice a činnosti predstavenstva potrebu prijať opatrenia za účelom zabránenia ďalšiemu prehlbovaniu straty nemocnice a v nadväznosti na informácie o stave v akciovej spoločnosti prijal rozhodnutie o odvolaní predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa a člena predstavenstva nemocnice a na uvoľnené funkcie vymenoval nové vedenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton HanušínLadislav SlobodníkMarek KrajčíMária TurjaníkováPeter Obrimčák
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica PopradVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa