Nemocnica v Brezne chce byť v II. kategórii, k situácii sa vyjadrili aj Soták s Lunterom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Soták
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto: archívne, SITA/Michal Burza

Ohrozenie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov okresu Brezna avizujú predstavitelia breznianskej nemocnice a mesta Brezno v prípade, že bude táto nemocnica zaradená medzi nemocnice I. úrovne v rámci stratifikácie nemocníc.

Okres Brezno má 29 obcí

Nesúhlas s týmto návrhom Ministerstva zdravotníctva SR vyjadrili vo štvrtok na tlačovej konferencii spolu s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrejom Lunterom a generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová a.s. Vladimírom Sotákom.

Ako uviedol riaditeľ NsP Brezno n.o. Jaroslav Mačejovský spolu s primátorom Brezna Tomášom Abelom, tento návrh ministerstva odmietajú a dôrazne sa voči nemu ohradzujú.

Okres Brezno má 29 obcí a mesto Brezno, z ktorých až 17 obcí s počtom obyvateľov cca 23 260 má čas dojazdu do nemocnice II. alebo vyššej úrovne cez 45 minút, v niektorých prípadoch až hodinu. Požiadavkou nemocnice a samospráv preto je zaradiť brezniansku nemocnicu do kategórie II. úrovne.

Časté úrazy turistov

„Za posledné obdobie bolo zo zdrojov európskej únie preinvestované v našej nemocnici cez 8,3 mil. eur a v rokoch 2019 až 2021 sa zrekonštruoval urgentný príjem, centrálne operačné sály, oddelenie centrálnej sterilizácie, oddelenie klinickej mikrobiológie, niektoré ambulantné pracoviská, bola vybudovaná nová plynová kotolňa, vzduchotechnika rekonštruovaných častí nemocnice a z disponibilných zdrojov sa tiež zakúpili viaceré medicínske prístroje, informačné technológie a ďalšie potrebné zdravotnícke vybavenie,“ popísal primátor.

Okres Brezno patrí k najvýznamnejším strediskám v cestovného ruchu na Slovensku. Hlavne v zimnej sezóne našu južnú stranu Chopka navštevujú tisícky turistov v týždenných intervaloch. „Pri zimných, ale aj letných športoch často dochádza k úrazom o čom by vedelo hovoriť naše chirurgické oddelenie. Neviem si ani predstaviť všetky tieto prípady riešiť len v Banskej Bystrici alebo Poprade, hlavne v zimnom období, keď sa často stáva, že horské priechody sú neprejazdné,“ dodal primátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav MačejovskýOndrej LunterTomáš AbelVladimír Soták
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)Nemocnica s poliklinikou Brezno