Nemocnice neplatia čoraz viac odvodov za zdravotníkov, ich dlhy sú výrazne vyššie ako výdavky na rodičovské dôchodky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni sa čoraz viac zvyšujú. Ku koncu minulého roka dosiahli viac ako 415 miliónov eur, počas minulého roka tak stúpli takmer o 200 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za rok 2023.

Ak by nemocnice uhradili všetky svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni, s veľkou rezervou by sa tým pokryli výdavky na rodičovské dôchodky. Sociálna poisťovňa totiž vlani vyplatila rodičovské dôchodky v sume 286 miliónov eur.

Dlhy vzrástli

Najvýraznejšie sa voči Sociálnej poisťovni zvyšujú dlhy štátnych nemocníc. Ku koncu vlaňajška predstavovali 383 miliónov eur, pričom len oproti novembru vzrástli o 3,8 milióna eur.

Sociálne odvody za svojich zamestnancov ku koncu minulého roka neplatilo deväť zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a rezortov obrany a vnútra.

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu minulého roka pohľadávky v hodnote 32,7 milióna eur. V porovnaní s koncom novembra sa pohľadávky poisťovne voči týmto zdravotníckym zariadeniam zvýšili o 287-tisíc eur.

Nemocnice chráni zákon

Transformované zdravotnícke zariadenia sú tie, ktoré sa transformovali na akciové spoločnosti či neziskové organizácie. Sociálne odvody za svojich zamestnancov ku koncu minulého roka neplatili tri transformované zdravotnícke zariadenia.

Pacienti sa však nemusia obávať toho, že by dlhy nemocníc ohrozili poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemocnice totiž pred exekútormi chráni zákon.

Zákon presadil Krajčí

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko) ešte v novembri 2020 presadil v parlamente novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou sa majetok všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vylúčil z exekúcií.

Ide o prípady, ak by exekúcia tohto majetku a finančných prostriedkov poskytovateľov ohrozila práva a povinnosti pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa