Nemocnice prijali opatrenia, aby sa už neopakoval prípad chlapca čakajúceho na operáciu

núdch
Foto: vZdravotnictve.sk

Vedenie Národného ústavu detských chorôb ako aj Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) sa dohodli na spoločnom riešení spolupráce a prijali systémové riešenie v prospech pacienta.

Tie by mali zabrániť tomu, aby sa opakoval medializovaný prípad 15-ročného chlapca v uplynulých dňoch z detskej neurochirurgie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V tomto prípade išlo o zlyhanie komunikácie medzi odborníkmi. Vyzvala som preto obe nemocnice, […] aby mi predložili jasné riešenia, aby sa v budúcnosti podobným prípadom predišlo a už sa viac neopakovali,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Je pre mňa neprípustné traumatizovanie spoločnosti, keď sa má odborná verejnosť sústrediť na riešenie pacienta a poskytnutie mu špičkovej zdravotnej starostlivosti,“ dodala.

Netraumatizovať pacienta

Naším spoločným cieľom je, aby pacient v budúcnosti už nebol traumatizovaný a dostal v rámci detskej neurochirurgie na našom pracovisku tú najlepšiu a bezpečnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku,“ povedal generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ladislav Kužela.

Pre detského pacienta je podľa neho najefektívnejšie riešenie mať zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou.

Touto cestou opätovne ponúkame spoluprácu aj pánovi profesorovi Šteňovi. Bolo by nám cťou, keby ju prijal. Týmto postupom dokážeme aj v tomto medicínskom odbore, tak ako vo všetkých ostatných, rozšíriť ponuku na možnosť výberu operatéra,“ dodal Kužela.

UNB je ochotná aj požičať prístroje

Pritom práve ponuku operovať na pracovisku NÚDCH Šteňo v medializovanom prípade odmietol.

Ako konštatovala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková, bude veľmi rada a podporí, ak lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava poskytnú starostlivosť detskému pacientovi v Národnom ústave detských chorôb.

Naša nemocnica je taktiež ochotná zapožičať prístrojové vybavenie. Už v súčasnosti existuje zmluva o vzájomnej spolupráci a robím všetko pre to, aby aj lekári UNB mali adekvátne a špičkové podmienky na svoju prácu,“ uzavrela Vandriaková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáLadislav KuželaRenáta Vandriaková
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôbUNB Univerzitná nemocnica Bratislava