Odborníci odporúčajú Slovensku zvýšenie daní na karcinogénne produkty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Cieľom Svetového boja proti rakovine je podľa Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) zvyšovanie povedomia o tomto ochorení a zároveň vyzývať vlády a jednotlivcov na celom svete na konanie. UICC odporúča zvýšenie financovania výskumu rakoviny a reguláciu predaja a marketingu karcinogénnych produktov prostredníctvom zvýšených daní. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Tohoročná kampaň nesie názov Close the Care Gap (Odstráňme rozdiely v starostlivosti) a poukazuje na výrazné nerovnosti, ktoré pretrvávajú na celom svete v dostupnosti a prístupe k základným onkologickým zdravotníckym službám. Výzva na ich odstránenie sa nachádza v Správe o rovnosti.

Deväť všeobecných odporúčaní

„Práve v nej Únia poskytuje deväť všeobecných odporúčaní pre vlády krajín na celom svete na preklenutie medzier v starostlivosti o rakovinu,“ uviedlo zdravotníctvo. Medzi všeobecnými odporúčaniami je napríklad podpora starostlivosti zameranej na pacienta a zvýšenie financovania výskumu rakoviny.

Zároveň taktiež podpora spolupráce medzi výskumom a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zriadenie populačného registra rakoviny na usmernenie politických rozhodnutí a prideľovania finančných zdrojov. Podľa UICC je potrebné taktiež zlepšenie zdravotnej gramotnosti, vzdelávania a efektívnej komunikácie o rakovine. Dôležitosť únia kladie aj na reguláciu výroby, predaja a marketingu karcinogénnych produktov aj prostredníctvom zvýšeného zdanenia.

Jedna z najdôležitejších priorít

MZ SR deklaruje svoje úsilie v boji proti onkologickým ochoreniam ako jednu z najdôležitejších priorít. Preto podporuje OnkoKontrolu, teda pravidelné bezplatné skríningové vyšetrenia na rakovinu krčka maternice, rakovinu prsníka, rakovinu hrubého čreva a konečníka, a pripravuje skríning rakoviny pľúc a prostaty.

„Aj touto cestou vyzývame ľudí, ktorých sa OnkoKontrola týka, aby ju pravidelne absolvovali. Môže ochorenie vylúčiť, alebo umožniť záchyt v rannom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné,“ uviedlo ministerstvo.

Zároveň ministerstvo apeluje na očkovanie proti HPV. HPV infekcia je spojená s rakovinou krčka maternice a inými druhmi rakovín, a to tak u žien, ako aj u mužov. S cieľom výrazne znížiť počet týchto ochorení je od decembra 2023 umožnené bezplatné očkovanie chlapcov a dievčat vo veku od 12 do 15 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR