Ódorova vláda navrhuje hľadať úspory aj v zdravotníctve, za návštevu lekára by sme platili

VLÁDA: Rokovanie 18. schôdze
Rokovanie 18. schôdze vlády SR. Bratislava, 4. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh konsolidačných opatrení v celkovej hodnote takmer 10 miliárd eur, ktoré predstavila úradnícka vláda, obsahuje aj opatrenia v oblasti zdravotníctva.

Rezort financií ako jedno z opatrení budúcej vláde ponúka spoplatnenie návštev všeobecných lekárov a lekárov – špecialistov. Zavedenie vhodne nastavených poplatkov môže podľa rezortu financií pomôcť racionalizovať využívanie zdravotných služieb, a tým zvýšiť ich efektivitu a kvalitu.

Zavedením poplatkov by podľa ministerstva pomohlo znížiť preťaženosť lekárov z dôvodu, že má Slovensko dlhodobo najvyšší počet návštev lekárov v ambulanciách na obyvateľa. Opatrenie tiež pomôže zlegálniť a stransparentniť existujúce poplatky, ktoré si všeobecné a špecializované ambulancie poplatky od pacientov pýtajú.

Poplatok euro a päť eur

Za každú návštevu všeobecného lekára by pacient zaplatil jedno euro a za návštevu špecialistu 5 eur. V súčasnosti je pritom možné vyberať poplatky len za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, či na zbrojný pas.

Ambulancie si však často pýtajú poplatky za objednávanie, prednostné vyšetrenia, potvrdenia o návšteve, čo podľa rezortu zdravotníctva nie je legálne.

Rezort financií pripomína, že v rokoch 2003 až 2006 boli poplatky vo výške 20 Sk za návštevu lekára a recept, 50 Sk za stravu a ubytovanie v nemocnici a 2 Sk za jeden kilometer pri doprave. Ministerstvo financií však priznáva, že poplatky majú negatívny vplyv na prístup k zdravotnej starostlivosti pre chudobnú populáciu.

Návrh konsolidačných opatrení

Úradnícka vláda v stredu predstavila návrh konsolidačných opatrení, ktorými by sa mohla riadiť budúca vláda na to, aby Slovensko smerovalo k nižšej zadlženosti a poklesu deficitu verejných financií.

Ako na tlačovej konferencii povedal poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, na výber budú mať z konkrétnych opatrení, no môžu si povedať, že pôjdu vlastnou cestou. Materiál úradníckej vlády môže byť však pre novú vládu podľa Ódora inšpiráciou.

Dokument obsahuje takmer 100 rôznych opatrení v celkovom objeme takmer 10 mld. eur. Ten ponúknu novej vláde, ako odborný podklad k príprave rozpočtu.

Ako ďalej uviedol minister financií Michal Horváth, ak chce vláda stabilizovať mieru zadlženia, je potrebné pristúpiť k razantnejším konsolidačným opatreniam, optimálne asi vo výške 5 % HDP, teda vyše 6 mld. eur. Rozsah ponúkaných opatrení v ozdravnom dokumente je väčší, aby si nová vláda mohla podľa ministra vybrať opatrenia s dôrazom na ich politické smerovania a priority.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMichal Horváth
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR