Opozícia kritizuje zmeny v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_skok.jpg
Foto: Pixabay.com

Zavedenie doplnkových ordinačných hodín je nekvalifikované, nesystémové a antisociálne opatrenie. Vyhlásil to Marek Krajčí z hnutia OĽaNO v reakcii na schválené zmeny v zákonoch.

„Je to dôkazom neschopnosti ministerstva a koalície riešiť skutočné problémy zdravotníctva. Tým je aj dlhé čakanie pacientov na lekárske vyšetrenie. Časenky na vyšetrenie si pacienti musia zaobstarať častokrát ponižujúcim spôsobom. Koalícia sa rozhodla tento problém vyriešiť svojsky: Pacient, ktorý nechce čakať, si vyšetrenie zaplatí priamou platbou,“ uviedol Krajčí.

Problémom sú podľa neho tiež nízke limity od poisťovní pre špecialistov. „Tí vyšetria maximálny počet pacientov v rámci mesiaca skôr a za ďalších vyšetrených pacientov už nedostanú od poisťovne zaplatené. Riešením má byť podľa koalície opäť priama platba. Je to nehoráznosť, pretože človek, ktorý si riadne platí zdravotné poistenie, bude musieť platiť druhýkrát,“ konštatoval Krajčí.

Poslankyňa strany Sloboda a solidarita Jana Cigániková k tomu vyhlásila, že poplatky nie sú reformou zdravotníctva.

Ministerstvo nerieši príčiny

Rovnako Cigániková kritizovala v poradí už piate oddlžovanie nemocníc.

„Ministerstvo neponúka riešenia problémov. Opäť rieši len následok, nie príčinu, ktorá vytvorí ďalšie a ďalšie dlhy. Trestá dodávateľov zdravotníckeho materiálu, ktorí roky doslova suplovali štát, zdravotný systém, držali nemocnice nad vodou. Naopak, odmeňuje zle hospodáriace, zväčša štátne nemocnice,“ uviedla poslankyňa.

Cigániková označila toto správanie za nezodpovedné, nespravodlivé a vedúce k ďalším dlhom.

Rozpočet konzervuje zlý stav

Navrhnutý rozpočet podľa poslankyne konzervuje zlý stav slovenského zdravotníctva a neponúka žiadne reálne riešenia. Zdroje do zdravotníctva podľa nej rastú dlhodobo len vďaka príjmom od pracujúcich. A tí budú musieť ešte zaplatiť poplatok do 30 eur za objednanie na konkrétny termín.

Cigániková pripomenula, že štát platí za svojich poistencov len 406 eur ročne, čo je priemerne 3,7 % priemernej mzdy za rok 2016. Zatiaľ čo pracujúci platia až 14 % zo svojej mzdy, pričom nie sú za svoj prínos do solidárneho zdravotného systému vôbec odmeňovaní.

„Práve naopak. Štát vyberie 14 % a dá zaplatiť pracujúcim poplatok až do 30 eur za to, že budú objednaný na termín a vyšetrenie nebude hradené zo solidárneho zdravotného poistenia, do ktorého tak veľa prispievajú,“ uzavrela Cigániková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita