Opozícia vyzýva ministerstvo, aby spravilo poriadok v poplatkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ultrazvuk_tehot.jpg
Foto: FreeImages.com

Rezort zdravotníctva by mal podľa opozičných predstaviteľov právnym predpisom presne zadefinovať, kedy sa poplatky na urgentoch nemocníc smú a kedy nesmú vyberať.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo spraviť poriadok v poplatkoch. Vyzýva ho na to časť opozície.

„So znepokojením sledujeme sťažnosti občanov, ktoré sa týkajú platieb 10-eurových poplatkov za vzniknuté akútne problémy, ktoré ich priviedli na urgentné príjmy nemocníc. Tie majú platiť pri ich neopodstatnených návštevách,“ konštatoval v stanovisku poslanec OĽaNO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Plne sa potvrdzuje náš úsudok, že pacienti častokrát nemajú potrebné medicínske znalosti a teda správny úsudok, čo patrí na nemocničnú pohotovosť, a čo nie,“ vyhlásil Krajčí.

Najmarkantnejším prípadom sú podľa Krajčího už medializované prípady mamičiek s podozrením na predčasný nástup pôrodu. „Vyzývame preto ministra zdravotníctva, aby sa týmito prípadmi zaoberal a právnym predpisom presne zadefinoval, kedy sa poplatky na urgentoch nemocníc smú a kedy nesmú vyberať,“ dodal tieňový minister zdravotníctva.

SaS: Bol prípad z Nitry zneužitím pohotovosti?

Ako pripomenula vo štvrtok na tlačovej konferencii poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková, na začiatku roka sa objavil prípad, kedy tehotná žena prišla s ťažkosťami na pohotovosť vo vysokom štádiu tehotenstva.

„Myslela si, že ju čaká pôrod. Ako to už ale v tehotenstve býva, bol to planý poplach. Na čo nemocnica vyzvala pacientku, aby uhradila 10-eurový poplatok za urgentnú starostlivosť, ktorý bol ale podľa ministra zavedený na to, aby zabránil zneužívaniu pohotovostí,“ vysvetlila Cigániková.

Poslankyňa sa zároveň pýta, či v tomto prípade ide o zneužívanie pohotovosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica NitraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita