Pacientovi v žilinskej nemocnici implantovali umelú náhradu koreňového kĺbu palca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Žilina
Stav pred (vľavo) a po operácii Foto: FNsP Žilina

Operačný tím žilinských traumatológov pod vedením Daniely Pomajbovej po prvý raz úspešne implantoval umelú náhradu koreňového kĺbu palca.

Do portfólia operačných výkonov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline tak pribudol ďalší zákrok, ktorý na Slovensku vykonáva len niekoľko špecializovaných pracovísk. Informovala o tom hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková.

Degeneratívne ochorenie koreňového kĺbu palca býva často podmienené úrazom z minulosti. Podľa primára oddelenia úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice Juraja Kaciana si operáciu vyžadujú stavy, ktoré sa zhoršia až do 2. – 3. stupňa závažnosti.

Rekonvalescencia potrvá tri mesiace

Pokiaľ sa stav po konzervatívnej liečbe nezlepšuje a dochádza k značnému obmedzeniu funkcie palca, a teda aj celej ruky, je nutné pristúpiť k operačnému zákroku. Naše oddelenie sa dlhodobo zameriava na starostlivosť o pacientov s úrazmi ruky a poúrazovými následkami, preto bolo naším cieľom zaviesť do portfólia výkonov aj tento druh liečby. Som rád, že sa to vďaka kolegom z oddelenia podarilo a pacientom dokážeme pomôcť i takýmto spôsobom,“ uviedol Kacian.

Implantát koreňového kĺbu palca pozostáva z troch častí rôznych veľkostí, ktoré lekár kombinuje individuálne vždy podľa pacienta.

Pre ľudí, ktorí nepracujú ťažko manuálne a majú vyšší vek, je vhodným riešením implantácia totálnej náhrady koreňového kĺbu palca, ktorú sme aj v tomto prípade úspešne zrealizovali,“ priblížila zákrok operatérka Daniela Pomajbová.

Ako dodala, po operácii čaká pacienta niekoľkotýždňová fixácia v ortéze a následne postupné rehabilitácie. Bežná záťaž ruky je potom možná po troch mesiacoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela PomajbováJuraj Kacian
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina