Pandémia na Slovensku zasiahla aj transplantácie, vlani zachránili život 181 pacientom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operácia, transplantácia, lekári
Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko udržalo transplantačný program počas celej pandémie. V prvej vlne pandémie sa transplantačný program obmedzil na život zachraňujúce výkony, po jej skončení sa však opäť rozbehli aktivity a celé leto sa intenzívne transplantovalo.

Transplantačný program sa udržal aj počas druhej vlny, a to za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení. Ani raz pritom nezaznamenali prenos infekcie COVID-19 z darcu na príjemcu.

Mnohí boli pozitívni

V roku 2020 odtransplantovali 181 pacientov. Transplantovalo sa 131 obličiek, 27 sŕdc a 19 pečení. Štyri transplantácie pľúc boli vykonané v Česku, Slovensko do Čiech navyše poslalo ďalších päť pľúc. Na tlačovej besede o tom informovala hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská.

Viac o téme: Koronavírus

V januári a februári tohto roka už však ovplyvnil transplantácie príchod britskej mutácie. Mnohí z potenciálnych darcov boli pozitívne testovaní, a tak ich museli odmietnuť. Neprerušili sa však transplantácie obličiek od živých darcov.

Kampaň Čiara života

„Momentálne znovu stúpa počet hlásených darcov orgánov, už od marca vidíme pomerne významný vzostup darcovskej, a teda aj transplantačnej aktivity,“uviedol hlavny transplantačny koordinátor Martin Chrastina.

Na čakacích listinách na transplantácie srdca, pečene alebo obličiek je aktuálne viac ako 300 pacientov. Slovenská transplantologická spoločnosť sa preto v novej aktivite kampane Čiara života zameriava na program žijúcich darcov.

Poďakovanie Lengvarského

„Zintenzívňujeme informačnú bázu pre všetkých ľudí o tom, že aj za života je možné darovať obličku a takýmto spôsobom pomôcť svojmu blízkemu,“ doplnil prezident spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poďakoval všetkým koordinátorom, lekárom a zdravotníkom, ktorí sa podieľajú na transplantáciách. „Chcel by som, aby ľudia, ktorí môžu zachrániť život iného tým, že darujú orgán, neváhali a urobili tak,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboslav BeňaMartin ChrastinaVladimír LengvarskýZuzana Žilinská
Firmy a inštitúcie Slovenská transplantologická spoločnosť