Podľa štúdie zverejnenej v National Science Review by v populácii mohli kolovať dva kmene nového koronavírusu.
Keď vedci analyzovali vírusový genóm zo 103 vzoriek odobratých pacientov s pozitívnym výsledkom na COVID-19, všimli si, že na dvoch miestach v ňom došlo k mutáciám. Vzorky následne rozdelili na dva typy – 70 percent vzoriek označili ako typ L a zvyšných 30 percent ako typ S.
Vyrobil niekto koronavírus v laboratóriu? Vedci majú jednoznačnú odpoveď
Kmeň „S“ je vývojovo starší, z ktorého neskôr mutáciou vznikol kmeň „L“. Prvý z nich sa pravdepodobne objavil v čase, keď vírus vo Wu-chane zo zvierat úspešne preskočil na človeka. Čoskoro potom sa prispôsobil novým podmienkam a zmutoval na kmeň L.
Na základe genetických výsledkov si vedci myslia, že prevládajúci novší kmeň vírusu (L) by sa mohol šíriť rýchlejšie a správať sa agresívnejšie.
Môžu spôsobovať odlišné príznaky
Portál Newscientist.com uvádza, že rozdiely medzi obomi kmeňmi sú len malé, ale môžu sa manifestovať napríklad v podobe odlišných príznakov u nakazeného. Nedá sa však povedať, že by jeden z nich bol nebezpečnejší alebo smrteľnejší ako ten druhý. Na takéto tvrdenie neexistujú dôkazy.
Lekári aj vedci zatiaľ pracujú s verziou, že by si ľudský organizmus mohol voči novému koronavírusu vybudovať imunitu. Keď však vírus zmutuje podobne ako každoročne chrípka, objaví sa v populácii úplne nový kmeň koronavírusu a budeme čeliť ďalšej epidemickej vlne.