Poslanci Kresťanskej únie predložili novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by prakticky znemožnila tranzíciu

Anna Záborská
Poslankyňa NR SR za hnutie Slovensko Anna Záborská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci Kresťanskej únie Richard Vašečka a Anna Záborská predložili do Národnej rady SR novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by prakticky znemožnila tranzíciu. Novelu zákonodarcovia predkladali už v minulom volebnom období a prešla do druhého čítania.

Skutočné biologické pohlavie

Na základe úpravy by bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia. Navrhovatelia zároveň požadujú, aby sa o novele rokovalo na prvej riadnej parlamentnej schôdzi v roku 2024.

„Doterajším úzusom bola možnosť zmeny rodného čísla v prípade, že požadovaná zmena bola dokladovaná lekárskym posudkom, ktorý však nebol v zákone bližšie špecifikovaný. Návrh zosúlaďuje použitie pojmu pohlavie v návrhu zákona s ústavou a ostatnými platnými zákonmi tým, že jednoznačne stanovuje, za akých podmienok môže byť rodné číslo zmenené,“ uviedli predkladatelia v návrhu.

Administratívna zmena

Poslanci sa odvolávajú aj na Dohovor o ochrane ľudských práv, v ktorom je pohlavie „nespochybniteľnou biologickou skutočnosťou“. V zákone navrhovatelia plánujú ponechať možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia.

„S ohľadom na funkcie a potreby štátu a spoločnosti je rozhodujúca a smerodajná evidencia skutočnej biologickej reality pohlavia, aby bolo možné aplikovať právny poriadok v súlade s pôvodne zamýšľaným zámerom zákonov,“ uvádza sa v návrhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaNárodná rada SR