Genetické testovanie na koronavírus je odborníkmi považované za mimoriadne presné. Pozitívny výsledok ukázalo už viac ako 4-tisíc Slovákom.
Viac o téme: Koronavírus
Na zmenu zdravotnej poisťovne ostáva už len pár dní. Výhody môžete získať aj pri teste na COVID-19
Podľa virológa Borisa Klempu z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV potvrdzujú PCR testy prítomnosť vírusovej ribonukleovej kyseliny (RNA) SARS-CoV-2 v odobranej vzorke.
Koľko testov na COVID-19 dokáže urobiť Slovensko denne? Podľa ministra patríme medzi špičku
Hoci sú veľmi citlivé a presné, nedokážu určiť, či je človek pre svoje okolie aktuálne infekčný, aj keď na sliznici nesie stopy vírusu. Pozitívny test teda neznamená, že je človek s takýmto výsledkom testu chorý, ale na druhej strane spoľahlivo odhaľuje nakazených.
Pozitívny vždy nemusí byť infekčný
„PCR testy sú veľmi citlivé a dokážu detegovať rádovo molekuly vírusovej RNA. Samotný dôkaz prítomnosti vírusového genetického materiálu však ešte automaticky neznamená, že má pacient v sebe také množstvo infekčného vírusu, aby mohol vírus šíriť ďalej. Môže sa preto stať, že aj keď PCR test vyjde pozitívny, pacient v tom čase už nie je infekčný. Pacient je obvykle PCR pozitívny minimálne dva týždne od prvých príznakov a následne pozitivita rýchlo klesá,“ vysvetľuje známy slovenský virológ.
Malá časť nakazených bola v izolácii niekoľko mesiacov
Ako ďalej pokračuje, na základe veľkého počtu štúdií v rôznych krajinách (a potvrdzujú to aj laboratórne výsledky SAV) sa ukazuje, že zo vzoriek odobratých pacientom sa podarí izolovať infekčný vírus len počas prvých ôsmich dní od prvých príznakov ochorenia. Aj preto sa už aktuálne u nás či inde vo svete upúšťa od opakovaných testov na koronavírus po 10 dňoch karantény.
Vedci zo SAV izolovali prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2, použijú ich na ďalší výskum
Sú však i výnimky a u niektorých pacientov pretrváva pozitívny výsledok testu aj niekoľko mesiacov. Pár desiatok takýchto prípadov sme podľa Klempu mali aj na Slovensku, čo pre týchto ľudí znamenalo dlhodobý nútený pobyt v karanténe alebo v nemocnici.
Karanténu ukončili náročné kultivačné testy
„Môžem k tomu povedať, že aj naše laboratórium v Biomedicínskom centre SAV vykonalo niekoľko desiatok testov infekčnosti pomocou izolačného pokusu u dlhodobo pozitívnych pacientov na základe požiadavky od klinických pracovísk. Ani v jednom prípade sa nám vírus nepodarilo izolovať a aj na základe týchto testov boli potom pacienti uvoľnení z nemocnice alebo z karantény. Práve tieto náročné izolačné testy už zjavne nebudú nevyhnutné, aby mohol byť človek prehlásený za neinfekčného. Je to pekný príklad toho, že rýchle nahromadenie preukazných vedeckých dát môže viesť k prehodnoteniu zaužívaných postupov, odľahčeniu zdravotníckeho systému a v konečnom dôsledku pomôcť bežným ľuďom,“ dodal odborník na margo kultivačných testov, ktoré dokážu potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť infekčného vírusu v tele.