Prevádzkovatelia záchraniek majú dostávať vyššie platby z prostriedkov zdravotného poistenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje zvýšiť regulované ceny pre prevádzkovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Podľa rezortu sa týmto krokom zabezpečí primerané finančné krytie ich ekonomicky oprávnených nákladov, aby mohli plniť svoju funkciu v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni.

Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave novelizácie opatrenia o rozsahu regulácie cien v oblasti zdravotníctva, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania. Pripravovaná zmena opatrenia súvisí s novelou Zákonníka práce, ktorou sa od 1. júna tohto roka opätovne naviažu príplatky za prácu v noci a cez víkend na minimálnu mzdu.

Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí majú povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, sa tým zvýšia osobné náklady. Ide totiž o poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke.

Uvedené zmeny budú mať priamy dopad na zvýšenie ekonomicky oprávnených nákladov u týchto poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nie sú zohľadnené v súčasnosti platnej regulovanej cene pre ambulancie záchrannej zdravotnej služby, preto je potrebné zvýšené ekonomicky oprávnené náklady premietnuť do výšky regulovaných cien u týchto poskytovateľov,“ zdôvodnil rezort zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR