Už po štvrtýkrát štartuje projekt Zdravé oči už v škôlke. Jeho cieľom je zachytiť prípadné poruchy zraku už u detí predškolského veku.
Ako na tlačovej besede povedala riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Tatiana Winterová, vyškolení pracovníci používajú pri kontrolách špeciálne prístroje – autorefraktometre. Tie pripomínajú usmievavý fotoaparát.
„Kontrola zraku je rýchla. Dieťaťa sa vôbec nedotýkame, pretože meriame na diaľku,“ priblížila Winterová.
Prístroj premietne do čísiel to, ako dieťa vidí. Výsledky pracovníci vyhodnotia a škôlkárovi dajú certifikát o vyšetrení. Ak je na ňom odchýlka, rodič ho odnesie pediatrovi. Ten následne môže odporučiť návštevu u oftalmológa.
Poruchy zraku dokážu podchytiť včas
Skríning sa zameriava na odhalenie refrakčných porúch zraku. Sú to napríklad ďalekozrakosť, krátkozrakosť, anizometropia (ak majú oči rozdielnu poruchu alebo iný stupeň postihnutia rovnakej poruchy), tupozrakosť a škúlenie.
Video: Virtuálna realita pomáha liečiť tupozrakosť
Škôlky si autori projektu vybrali zámerne. Ako vysvetlila odborná garnatka projektu, primárka Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb Beáty Bušányová, do šiesteho roku sa ešte deťom vyvíja videnie. Včasnou a adekvátnou liečbou sa dá ovplyvniť.
„Škôlkar doma väčšinou nevie sám povedať, že vidí horšie alebo inak. Poruchu zraku si preto nemusí všimnúť ani rodič,“ upozornila Bušányová.
Hlásiť sa možno od piatka
Projekt, ktorý podporilo občianske združenie Billa ľuďom, aj v tomto roku vyšetrí 20-tisíc detí.
Škôlky sa môžu začať registrovať od piatka 4. októbra na stránke projektu. Podľa Winterovej by registráciu nemali odkladať, pretože do projektu sa zaraďuje podľa toho, kedy sa prihlásili. Prednosť však majú tie zariadenia, ktoré v projekte zatiaľ neboli.
Vlani v rámci projektu vyšetrili 20 285 škôlkárov. Z nich 2 955 dostalo odporúčanie na kontrolu zraku odborníkom.