Prezidentka Čaputová poverila riadením ministerstva zdravotníctva Hegera. Premiér povedal, čo spraví ako prvé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Poverenie premiéra riadením MZ SR
Zľava v popredí: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a dočasne poverený premiér SR Eduard Heger počas odobratia poverenia Vladimírovi Lengvarskému na výkon funkcie člena vlády a poverenia Eduarda Hegera riadením Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 3. marec 2023. Foto: SITA/Kancelária prezidenta SR
  • aktualizované 3. marca 2023, 12:50

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v piatok odobrala Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO) poverenie viesť Ministerstvo zdravotníctva SR a riadením rezortu poverila premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Dekrét o odňatí poverenia aj dekrét o poverení prevzal z rúk prezidentky Eduard Heger.

Nie všetko sa Lengvarskému podarilo

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v stredu oznámil, že chce odstúpiť zo svojej funkcie. Ako povedal, urobil tak vzhľadom na situáciu, ktorá je v poslednom čase a niektoré pochybnosti o výkone jeho funkcie.

Na štvrtkovom stretnutí so Zuzanou Čaputovou formálne požiadal o ukončenie svojho pôsobenia vo funkcii, ktoré prezidentka akceptovala. Lengvarský podľa nej vykonal v rezorte veľa dobrej práce, no nie všetko sa mu podarilo. Upozornila na problémy pri plnení míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Zodpovednosť bude mať Heger

Keďže vláda Eduarda Hegera bola odvolaná, do funkcie dočasne povereného ministra zdravotníctva nemôže vymenovať novú osobu, len poveriť vedením tohto rezortu jedného z členov vlády. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger tak bude mať podľa nej plnú zodpovednosť za naplnenie plánu obnovy.

Heger si dá preveriť všetky dokumenty

Eduard Heger (OĽaNO) neskôr na brífingu uviedol, že si dá preveriť všetky dokumenty podpísané za posledný týždeň bývalým dočasne povereným ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.

„Včera bol zverejnený zoznam úspešných žiadateľov o investície na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc, udialo sa tak v posledných hodinách odchodu ministra, čo považujem za vysoko neštandardné,“ povedal. Ide podľa neho o investície v sume 212 miliónov eur.

„Táto informácia išla rovno z kancelárie ministra a obišla tak štandardné procesy, komunikačné oddelenie. Práve preto som si vyžiadal zoznam všetkých dokumentov, ktoré minister podpísal v posledných dňoch. Dám ich preveriť a následne budem informovať verejnosť,“ povedal Heger. Chce si byť istý, že všetko sa uskutočnilo transparentne. „Ak nie, tak, samozrejme, budeme musieť vyvodiť dôsledky,“ dodal Heger.

Peniaze získa osem nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok informovalo o tom, že finančné prostriedky z plánu obnovy určené na financovanie veľkých investičných projektov získa osem nemocníc na Slovensku. Nemocnice v Poprade a Leviciach dostanú po 42 miliónov eur, nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej vsi takmer 40 miliónov eur a nemocnica vo Zvolene takmer 26 miliónov eur.

Nasleduje fakultná nemocnica v Skalici, ktorá získa takmer 23 miliónov eur a nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorá má dostať cez 15 miliónov eur. Najmenšie sumy obdržia nemocnica s poliklinikou v Bardejove, a to takmer 10 miliónov eur a kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci 7 miliónov eur.

Medzi ôsmimi neúspešnými žiadateľmi sa nachádza nemocnica v Pezinku, fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch, nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, nemocnica v Humennom, nemocnica s poliklinikou v Michalovciach, Svet zdravia so sídlom v Bratislave, rehabilitačná nemocnica v Hlohovci a dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerVladimír LengvarskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR