Prežiť zápal pľúc je tvrdá skúška imunity a kondície. Ako ho rozpoznať u starších?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zápal pľúc, pneumokoky, pneumónia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Napriek tomu, že zápaly pľúc mnohí ľudia nevnímajú ako hrozbu, sú 4. najčastejšou príčinou úmrtia vo svete a v dôsledku pandémie koronavírusu sa dokonca dostali na tretie miesto, povedal na tlačovej konferencii k pneumóniám špecialista na pľúcne ochorenia Štefan Laššán zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti.

Aktuálne sú najčastejšou globálnou príčinou smrti hneď po kardiovaskulárnych chorobách a cievnych mozgových príhodách.

Ako odborník doplnil, v európskych krajinách zomiera na respiračné ochorenia asi 15 percent populácie a početnú časť z nich tvoria práve zápaly pľúc, ktoré sú tiež príčinou 7 percent hospitalizácií v nemocnici.

Zdroj: Prednáška MUDr. Laššána.

Slovensku patrí 2. miesto v úmrtnosti na zápal pľúc

„Slovensko má nelichotivé druhé miesto v úmrtnosti na zápaly pľúc v Európskej únii. Ročne na Slovensku ochorie približne 17-tisíc ľudí,“ hovorí o zápaloch pľúc pneumológ.

Ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu Slovensko nakúpilo stovky nových umelých pľúcnych ventilácií. Podľa Laššána je však predstava, že ich pre pacientov máme dosť a pomôžu zvládnuť situáciu, klamlivá.

Zdroj: Prednáška MUDr. Laššána.

Rekonvalescencia môže trvať mesiace

„Byť na pľúcnej ventilácii znamená veľké utrpenie pre pacienta, mnohokrát s neistým koncom. Väčšina z týchto ľudí sa už nikdy nevráti do svojej pôvodnej kondície,“ upozorňuje na margo najťažších prípadov.

Prežiť zápal pľúc je tvrdá skúška imunity a kondície. Liečba ochorenia je náročná, dlhá a rekonvalescencia môže trvať až niekoľko mesiacov.

Na následky zápalu pľúc na Slovensku v priemere zomiera až 2 200 ľudí ročne. Podkladom zápalu je infekcia, ktorá postihuje pľúcne mechúriky, v ktorých dochádza k výmene dýchacích plynov.

Príznaky môžu byť mätúce

U seniorov môže prebiehať netypicky. Kým u mladých ľudí na ochorenie poukazuje kašeľ, vysoká teplota a vykašliavanie hnisavých hlienov, u starších ľudí sa môže spočiatku prejavovať len zmenou nálady, apatiou, zmenou funkčného stavu, dokonca sa nemusí objaviť ani teplota.

Podľa lekára existujú dva typy zápalov pľúc – vírusový a bakteriálny. Príčinou vírusového býva chrípka, alebo najnovšie COVID-19, a bakteriálneho pneumokoky. V oboch prípadoch môže ochorenie napriek úspešnej liečbe vyústiť do srdcových zlyhaní, komplikácií cukrovky alebo zlyhania obličiek.

S vyšším vekom sa prognóza priebehu ochorenia a rizika úmrtia zhoršuje. Infekcie dolných dýchacích ciest sú u nás 5. najčastejšou príčinou smrti. V prípade pacientov nad 80 rokov s nutnosťou hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti je pravdepodobnosť úmrtia až 80-percentná.

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie

Preto je namieste uvažovať o prevencii, ktorou je očkovanie proti chrípke a pneumokokom. Podľa Laššána by mohla dobrá zaočkovanosť predísť až 5 percentám úmrtí v Európskej únii a na Slovensku by mohlo samotné očkovanie proti pneumokokom zabrániť 600 úmrtiam na bakteriálne zápaly pľúc.

Ako pripomenul, vakcína je v prípade 59-ročných a starších osôb plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

V domovoch sociálnych služieb sú desaťtisíce ľudí

Podľa predsedníčky Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anny Ghannamovej je v slovenských zariadeniach sociálnych služieb (DSS) umiestnených 45 600 ľudí, z ktorých až 44-tisíc tvoria pacienti odkázaní na pomoc iných.

Približne 73 percent týchto klientov má nad 60 rokov a 68 percent z nich má zároveň klasifikovaný 5. až 6. stupeň odkázanosti, teda tie najvyššie. Starostlivosť na lôžku potrebuje dovedna 41 percent z nich.

Zdroj: Prednáška MUDr. Laššána.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO preto odporúča zariadeniam, ktoré poskytujú dlhodobú sociálnu starostlivosť, očkovať proti chrípke a pneumokokom klientov aj personál.

Nie je totiž vylúčené, že sa pacient môže nakaziť chrípkou, koronavírusom či pneumokokmi naraz. V takom prípade by mohol byť klinický priebeh veľmi vážny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna GhannamováŠtefan Laššán
Firmy a inštitúcie Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SRSlovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosťWHO Svetová zdravotnícka organizácia