Progresívne Slovensko kritizuje ministerku Dolinkovú, rušenie pohotovostí nie je správne riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oskar Dvořák
Tento článok pre vás načítala AI.

Nestačí len optimalizovať sieť pohotovostí a skrátiť ordinačné hodiny. Rušenie ambulancií problém nevyrieši, chýba kvalifikovaný zdravotnícky personál. Uviedol to podpredseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS).

„Vzhľadom na katastrofálnu situáciu v pediatrii rozumiem prijatiu krízových opatrení, ktoré v pondelok predstavila ministerka zdravotníctva Dolinková. Nestačí ale optimalizovať sieť pohotovostí a skrátiť ordinačné hodiny. Rušiť ambulancie nejde donekonečna a problém nedostatku personálu to nerieši,“ uviedol poslanec.

Podľa Dvořáka je nutné, aby ministerka predstavila väčší plán na stabilizáciu pediatrie. Kvôli nedostatku personálu môžu začať zanikať nielen detské pohotovosti, ale už aj bežné detské ambulancie.

„Ak sa nič nezmení, do roku 2030 budeme mať o stovky pediatrov a pediatričiek menej. Nehovoriac o akútnom nedostatku sestier aj v ambulanciách. Ministerka napriek tomu ani pol roka po voľbách neprišla s konkrétnymi opatreniami na odvrátenie takejto katastrofy,“ uzavrel Dvořák.

Vedenie MZ SR v pondelok rokovalo so zástupcami Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) a Združenia miest a obcí Slovenska o zabezpečení ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast.V záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti ministerstvo vyhláškou upravilo pevné body ambulantnej pohotovostnej služby.

Postupne sa tak upravuje sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40. Cieľom presunov má byť koncentrácia lekárov do funkčných tímov a zároveň ich priblíženie k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia, zobrazovacie metódy aj následná nemocničná starostlivosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oskar DvořákZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyProgresívne Slovensko (PS)Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej spoločnosti (SSPPS SLS)ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska